NavMenu

Pandemija koronavirusa negativno uticala na crnogorsku ekonomiju - Pozitivne stope rasta očekuju se 2021.

Izvor: eKapija Subota, 13.06.2020. 13:07
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pressmaster/shutterstock.com)Ilustracija
Pandemija koronavirusa ostaviće ostaviti posljedice na brojne svjetske ekonomije i da će se efekti svakako odraziti i na crnogorsku privredu. Ipak, ukoliko se kriza okonča u ovoj godini, u 2021. bi mogla da bude ostvarena pozitivna stopa ekonomskog rasta, zaključeno je na sjednici Savjeta za finansijsku stabilnost.

Kako je saopšteno iz Centralne banke Crne Gore, na sastanku su razmatrani uticaji pandemije na ekonomsku aktivnost, javne finansije i ukupnu finansijsku stabilnost u zemlji.

- Konstatovano je da će pandemija ostaviti ogromne posljedice na brojne svjetske ekonomije i da će se efekti svakako odraziti i na crnogorsku privredu. Usljed neizvjesnosti koja karakteriše razvoj situacije sa pandemijom, objektivno je nemoguće dati projekcije budućih ekonomskih kretanja, ali bi, prema ekonomskoj teoriji, oporavak nakon ovakvih kriza trebalo da traje kraće u odnosu na klasične ekonomske krize, pa je za očekivati da, ukoliko se pandemija okonča u 2020. godini, u 2021. godini bude ostvarena pozitivna stopa ekonomskog rasta u Crnoj Gori - navodi se u saopštenju.

Na sjednici sz razmatrani i Izvještaj o radu Savjeta za finansijsku stabilnost za 2019. godinu i Informacija o stanju finansijske stabilnosti za prvi kvartal 2020. godine.

- U godišnjem izvještaju o radu Savjeta istaknuto je da je finansijska stabilnost u 2019. bila unaprijeđena u odnosu na 2018. godinu. Finansijski sistem je bio stabilan tokom cijele prethodne godine, dok je nivo sistemskog rizika bio umjeren sa stabilnim smjerom kretanja. Rješavanjem pitanja ranjivih banaka smanjen je rizik bankarskog sektora i očuvana stabilost finansijskog sistema. Takođe je nastavak ekonomskog rasta, iako manjeg intenziteta od rasta u prethodnoj godini, doprinio ublažavanju rizika na svim nivoima - kažu iz CBCG.

Razmatrajući Informaciju o stanju finansijske stabilnosti za prvi kvartal 2020. godine, Savjet je konstatovao da su ekonomski pokazatelji u prvom kvartalu ove godine ukazivali na nastavak pozitivnih kretanja iz prethodne godine.

- Zabilježen je povećan obim aktivnosti u sektorima industrijske proizvodnje, trgovine i građevinarstva, dok je sektor turizma, koji dominantno doprinosi bruto domaćem proizvodu (indirektno učešće od oko 25%), usljed posljedica pandemije koronavirusa u regionu i Evropi, već u prva tri mjeseca ove godine ostvario pad u odnosu na isti period 2019. godine, i u broju dolazaka turista (26,3% manje) i u broju noćenja (18,7% manje). Fiskalni indikatori su, u prvom kvartalu ove godine, zabilježili pozitivne trendove - ostvaren je rast izvornih prihoda budžeta i pad budžetskih rashoda u odnosu na planirane veličine - ističu iz državne monetarne institucije.

Na sjednici je ocijenjeno i da su bankarski sektor u prethodnoj godini karakterisali visoka likvidnost, solventnost i, istorijski posmatrano, najniže učešće nekvalitetnih kredita u ukupnim kreditima.

- Zahvaljujući ovako dobrim parametrima sa kraja 2019, banke su uspjele da se odupru prvom talasu epidemije i očuvaju svoju likvidnu poziciju. Likvidna aktiva banaka je na kraju marta 2020. iznosila 955,4 mil EUR i bila je manja u odnosu na isti mjesec 2019. godine za 0,7% - stoji u saopštenju.

Na osnovu analize uticaja različitih faktora, Savjet je zaključio da je stabilnost finansijskog sistema na kraju prvog kvartala 2020. godine bila na nešto nižem nivou u odnosu na isti period 2019. godine, što zahtijeva povećani oprez u kreiranju i implementaciji svih mjera i politika u nadležnosti institucija koje predstavljaju članovi Savjeta.

Sjednicom Savjeta za finansijsku stabilnost predsjedavao je Radoje Žugić, guverner Centralne banke i predsjedavajući Savjeta. Sjednici su prisustvovali i ostali članovi Savjeta - Darko Radunović, ministar finansija i Uroš Andrijašević, predsjednik Savjeta Agencije za nadzor osiguranja. Po pozivu, sjednicama Savjeta prisustvuje i Predrag Marković, direktor Fonda za zaštitu depozita.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.05.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Uskoro tender za izgradnju mosta preko Tare između Crne Gore i BiH

Stekli su se pravni i tehnički uslovi da se pristupi izradi tenderske dokumentacije za izbor izvođača radova i nadzor na projektu izgradnje međudržavnog mosta preko rijeke Tare na spoju magistralnog puta M-3 na lokaciji Šćepan Polje (Crna Gora) i magistralnog puta M-18 na lokaciji Hum (Bosna i Hercegovina) i priključnih graničnih dionica. Kako je saopšteno iz Ministarstva saobraćaja i pomorstva, na sastanku zajedničkog operativnog

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.