NavMenu

EU i SAD žele litijum Južne Amerike, Bolivija brani ugovor s Kinom

Izvor: Beta Nedjelja, 26.03.2023. 08:24
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Shutterstock/Kamzara)Ilustracija
Poruka "dalje ruke od našeg litijuma", koju je bolivijski predsjednik Luis Arse uputio Amerikancima uz izjavu da Bolivija neće odustati od ugovora s Kinom o eksploataciji velikih zaliha svog litijuma, iako to traži Vašington, naišla je na odjek i u medijima EU.

Bolivijski predsjednik je u oštrom odgovoru na izjavu američkog generala Laure Ričardson, komandanta Južnog krila vojske SAD, da Kina ulaganjima u Južnu Ameriku "zloćudno djeluje" i ugrožava bezbjednost SAD, predočio da kinesko ulaganje ima i novi kvalitet, jer uključuje prenos tehnologije za direktnu eksploataciju iz bolivijskih slanih jezera.

U osvrtima evropskih medija se ukazuje i na veliku zainteresovanost posebno Njemačke i Francuske da s Argentinom, Čileom i Bolivijom, koje imaju 60% svjetskih zaliha litijuma, uđu u poslove s eksploatacijom tog ključnog metala za prelazak na proizvodnju električnih i napuštanje automobila na benzin i dizel, što bi EU htjela da postigne do 2035.

Mediji navode da se francuski predsjednik Emanuel Makron sprema da posjeti tamošnje zemlje bogate zalihama litijuma.

Njemački kancelar Olaf Šolc već je nedavno posjetio Argentinu, Čile i Brazil koji je za Njemačku najvažniji trgovinski partner u regionu, budući da tamo posluje preko 1.000 njemačkih firmi među kojima su Mercedes-Benc i Folksvagen, koje imaju velike planove za proizvodnju električnih automobila na litijumske baterije.

General Laura Ričardson je u govoru u američkom Kongresu predočila da je Južno krilo armije SAD "odgovorno za Latinsku Ameriku i Karibe", i pošto se požalila da nema zapadnih investicija u to područje, stavila do znanja da Kina to popunjava ulaganjem u ključne infrastrukture i saradnju na poljima ekonomije, tehnologije, informatike, politike.

Predsednik Bolivije Arse se založio za tesnu saradnju Argentine, Čilea i Bolivije u eksploataciji litijuma i posebno zatražio da te zemlje "same odlučuju o cijeni koja će odgovarati našim privredama".

Agencija Blumberg javlja da Argentina, čile, Bolivija i Brazil pregovaraju o tješnjoj saradnji u vađenju svojih velikih rezervi litijuma, ali i sopstvenoj proizvodnji litijumskih baterija i električnih automobila.

Ove zemlje sa 60% svjetskih rezervi i Brazil, kao i Argentina, s velikim kapacitetima proizvodnje automobila, nastoje da se "uključe u svjetske lance proizvodnje automobila na litijumske baterije".

To bi bio, navodi Blumberg, i neki odgovor na nedavno usvojeni američki zakon za slamanje inflacije IRA, ali kojim su ponuđene subvencije od 370 mlrd USD domaćim i inostranim proizvođačima koji bi u Americi pravili električne automobile i drugu "zelenu tehnologiju" i obnovljive energente bez nafte, gasa i nuklearnog procesa.


Veliki problem je, međutim, globalna nestašica litijuma i zato je cijena metričke tone tog metala sa 8.000 dolara prije dvije godine sad dostigla 60.000 USD.

Litijum se u Južnoj Americi vadi iz velikih slanih jezera, ali takav način proizvodnje može biti problem za vodu za piće. Ispumpavanje slanog rastvora dovodi do pada nivoa podzemnih voda, reke i močvare mogu da presuše i u nekim regionima može da dođe do nestašice vode za poljoprivredu.

Argentina, Čile i Bolivija zato pažljivo sklapaju ugovore i traže od investitora da prirodu što je moguće više zaštite.

Oko 47 procenata svjetske potražnje za litijumom 2022. godine je namireno eksploatacijom čvrstih stijena u australijskim rudnicima, 35% je dobijeno iz južnoameričkih slanih jezera, 15 procenata iz Kine i nešto manje od jednog procenta iz Zimbabvea, Portugalije i Sjeverne Amerike.

Najveće zalihe i to 21 milion metričkih tona (jedna metrička tona je 1.000 kilograma) litijuma ima Bolivija, Argentina 19 miliona, Čile 9,8, SAD 9,1, Australija 7,3, Kina pet miliona tona, dok recimo Njemačka ima zalihe od 2,7, Češka 1,3, Srbija 1,2, a Rusija milion metričkih tona.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

05.09.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Za izgradnju saobraćajnica u Budvi 1,73 mil EUR

Opština Budva raspisala je tendere za izgradnju saobraćajnica u Dubovici i u Bečićima. Ukupna vrijednost ovih projekata je oko 1,73 mil EUR. Naime, za izgradnju saobraćajnice S-27 Dubovica sa kompletnom infrastrukturom opština je opredijelila 1,1 mil EUR bez, odnosno oko 1,33 miliona sa uračunatim PDV-om. Ponude se dostavljaju najkasnije do 7. oktobra do 10 sati, a rok za izvođenje radova je maksimalno 180 dana od uvođenja izvođača u

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.