NavMenu

Uvođenje dualnog obrazovanja jedan od najvažnijih projekata na Zapadnom Balkanu - Kompanije da se povežu sa obrazovnim institucijama i visokim školama

Izvor: Tanjug Srijeda, 03.02.2021. 14:10
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: nd3000/shutterstock.com)Ilustracija
Svijest o potrebama i mogućnostima uvođenja dualnog obrazovanja u zemljama Zapadnog Balkana i projektima koji ga pomažu je vrlo visoka, izjavio je Mihailo Vesović iz Privredne komore Srbije na onlajn konferenciji Regionalnog čelendž fonda (Regionalni Challenge Fond - RCF).

Zahvaljujući donatorima na pomoći, izrazio je nadu da će projekat na koji se čekalo godinu dana, pomoći da se ono što postoji kao svijest o potrebi sada i realizuje u praksi.


Fond će do 2025. godine isplatiti 18,8 mil EUR za podršku investicijama u našem regionu.

- Ovaj poziv je veoma važan a ja pozivam kompanije sa Zapadnog Balkana da se povežu sa obrazovnim institucijama i visokim školama, fakultetima - rekao je Vesović.

Dodao je da svi koji su uključeni u projekat treba da se maksimalno potrude da on uspije i postane trajno održiv.

Prema njegovoj ocjeni, ovo je jedan od najvažnijih projekata, koji će trajati naredne četiri godine.

- Vjerujem da ćemo iz njega dosta naučiti i razmijeniti iskustva, makar i loša, što će nam pomoći da dostignemo zacrtane ciljeve - rekao je Vesović.

Frider Verman, vođa tima jedinice za upravljanje fondom Regionalnog čelendž fonda je rekao da je poziv odlagan dva puta jer su se zbog pandemije čekala bolja vremena.

Ukazao je da će uslovi konkursa biti isti za sve zemlje i da se sa pozivom počinje istovremeno u svim zemljama Zapadnog Balkana kojima je namijenjen.

Kako je istakao, zainteresovani sve informacije mogu da dobiju na sajtu fonda i da se od regionalnih povjerenika traže odgovore na sva pitanja koja budu imali.

Generalni direktor Njemačko-srpske privredne komore Frenk Aleter je naveo da je dualno obrazovanje u DNK Njemaca i da u Njemačkoj svako ko ne želi da gradi akademsku karijeru, gleda gdje će da se uključi u stručno obrazovanje i obuku.

- Čak i male kompanije imaju učenike koji prolaze kroz obrazovanje i obuke kod njih. To veoma dobro funkcioniše u Njemačkoj ali ne mora da znači da bi funkcionisalo i u inostranstvu - istakao je Aleter.

Prema njegovim riječima ova komora dobro sarađuje sa Privrednom komorom Srbije, koja ima vodeću ulogu u koordinaciji projekata obrazovanja i obuka i njihovom širenju po Srbiji.

Naglasio je da je Regionalni čelendž fond dobrodošao u ovu priču i da će Njemačko-srpska komora pomagati da se u dualno obrazovanje uključi što više kompanija.

Regionalni čelendž fond raspisao je prvi poziv za podršku projektima za podsticanje dualnog obrazovanja u ekonomijama zapadnog Balkana, a taj posao će voditi Njemačka razvojna banka KfW.

- Bavimo se projektima stručnog obrazovanja i obuke mladih kao i pitanjem vještina na zapadnom Balkanu. Ovaj projekat se sprovodi zato što nam je potrebna bolja orijentacija prema tržištu rada, da svi koji završe školu mogu da nađu posao - objasnila je Viktorija Fajt, viši portfolio menadžer KfW banke.

Dodala je kako će u ovaj projekat biti sproveden u šest zemalja regiona, a njemačka vlada je za podršku stručnog obrazovanja i korporativne obuke dala 25,5 mil EUR.

- Ovo dolazi u pravom trenutku, jer je prilika za preduzeća da se pripreme za vreme posle pandemije, kako bi se stabilizovala i razvila svoj biznis model sa obrazovanim zaposlenima - rekla je Fajtova.

Martin Diči iz Švajcarske fondacije za tehničku saradnju primijetio je da je u zemljama zapadnog Balkana različita situacija kada je riječ o procesu uvođenja dualnog obrazovanja u školski sistem i stručne prakse u kompanijama.

- Ono što se odnosi na Srbiju koja je donijela Zakon o dualnom obrazovanju ne može se primijetiti u drugim zemljama, ali se saradnja među školama i preduzećima primećuje. Videli smo komapnije koje investiraju u 3D štampače, kabinete za nastavu, tako da mislim da je napredovala ta saradnja, ali na sistemskom nivou ima mnogo toga da se uradi - rekao je Diči.

Dodao je kako se mora raditi i na vještinama predavača praktične nastave kako bi mladi dobili odgovarajuću obluku, kao i na regulatornom okviru u pojedinim zemljama.

- Potrebno je unapređenje planova i programa obrazovanja, korišćenje novih načina učenja poput učenja na daljinu što je za mlade važan isntrument, jer se radi i o tome da se kod njih razvije strast prema poslu, karijeri i da budu uspešni u tome što rade - rekao je Diči.

Zaključio je kako u tom procesu ključnu ulogu igra privatni sektor, a prije svega pozante kompanije koje mogu biti privlačne ka poslodavci, ali i saradnja stručnih institucija i preduzeća.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.04.2024.  |  Energija, Industrija

U Bijelom Polju planirana izgradnja VE Korita - Na 162 ha biće 11 vjetrogeneratora ukupne instalisane snage 72,60 MW

U bjelopoljskom naselju Korita predviđena je izgradnja vjetroelektrane ukupne instalisane snage 72.60 MW. To se može vidjeti u predlogu urbanističko-tehničkih uslova za izradu tehničke dokumentacije koji su objavljeni na sajtu Vlade, a u cilju realizacije ove investicije. Zahtjev su podnijele podgoričke kompanije Vjetro park Korita, Sistem-MNE i PerMonte. Ukupa površina lokacije na kojoj je predviđena gradnja vjetoparka je cca 162 ha. -

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.