NavMenu

Srbija priprema reformu sistema plata u javnom sektoru - Traži se firma za analizu zarada u okruženju ili u EU

Izvor: eKapija Četvrtak, 18.05.2023. 16:28
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Andrey_Popov/shutterstock.com)Ilustracija
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave zatražilo je na tenderu konsultantske usluge za stručnu, tehničku i analitičku podršku u reformi sistema plata. Riječ je o konsultantima koji treba da izrade uporednu analizu troškova za plate, a u svrhu upoređivanja sa uspostavljenim pravnim okvirom i elementima sistema plata u javnim službama i državnim organima u Srbiji.

Ova analiza, kako se navodi u tenderskoj dokumetaciji, treba da obuhvati uslugu izrade uporedne analize troškova za plate zaposlenih u javnom sektoru u najmanje dvije zemlje u okruženju ili članice Evropske unije kojom će se uporediti analiza upodobljenosti radnih mjesta iz uredbe kojom se određuju koeficijenti u javnim službama sa radnim mjestima iz Kataloga radnih mjesta, po javnim službama, uz prikaz visine koeficijenta za navedena radna mjesta, plata i troškovima za plate po djelatnostima javnih službi i brojem zaposlenih, kao i prikaz plata i troškova za plate po zvanjima, radnim mjestima i brojem zaposlenih u državnim organima.

Kako se navodi u tehničkoj specifikaciji, koja je dio tenderske dokumentacije, osnove za reformu sistema plata postavljene su donošenjem Zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru.

Postojeći propisi prepoznaju različite kriterijume i elemente za obračun plate u različitim delovima javnog sektora, što u određenoj mjeri dovodi do neujednačenosti i netransparentnosti sistema plata, kao i do otežanog upravljanja i kontrole sredstava neophodnih za isplatu plata.

Jedan od važnijih koraka u sprovođenju reforme sistema plata u javnom sektoru je bilo donošenje Uredbe o katalogu radnih mjesta u javnim službama i drugim organizacijam u javnom sektoru koja je usvojena 2017. godine.

- Zatečena situacija je reformu sistema plata stavila pred niz izazova, kao što su ujednačavanje svih elemenata za obračun plate i njihove implementacije u svim djelovima javnog sektora, uz očuvanje dostignutog nivoa materijalnog položaja zaposlenih i održanje udjela plata u bruto domaćem proizvodu, uz obezbjeđivanje finansijskih podsticaja za zaposlene u javnom sektoru u budućnosti - piše u tehničkoj specifikaciji.

Od 2021. godine započeta je postepena implementacija Centralnog informacionog sistema za obračun zarada u javnom sektoru (ISKRA) koju sprovodi Ministarstvo finansija, a planirano je da se puna implementacija ovog informacionog sistema sprovede do 2024. godine.

Aktivnosti u dijelu reforme sistema plata u narednom periodu, treba da obuhvate sprovođenje detaljnih analiza svih usvojenih zakona u dijelu njihovih ključnih postavki koje kreiraju finansijske i makroekonomske aspekte novog sistema plata i njihovu održivost u pogledu projektovanog učešća troškova za plate u BDP-u.

- U skladu sa svim navedenim, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave tokom 2023. i 2024. godine, radi stvaranja nepohodnih uslova za implementaciju i prelazak na novi sistem plata zaposlenih u javnom sektoru mora da sprovede sveobuhvatne analize koje se odnose na analitičku podršku u reformi sistema plata u svim djelovima javnog sektora, u svrhu usklađivanja elemenata za obračun i isplatu plata i finansijskih efekata prelaska na novi sistem plata - navodi se u dokumetaciji.

Stoga, neophodno je izraditi uporednu analizu troškova za plate zaposlenih u javnom sektoru u najmanje dvije zemlje u okruženju ili članice Evropske unije kojom će se uporediti analiza upodobljenosti radnih mjesta po javnim službama iz Kataloga radnih mjesta i Uredbe o koeficijentima, a na osnovu podataka preuzetih iz Centralnog informacionog sistema za obračun zarada u javnom sektoru ISKRA, kao i drugih informacionih sistema.

Potrebno je uraditi navedenu analizu i za zaposlene u državnim organima po zvanjima državnih službenika i grupama namještenika.

Poslove će obavljati tri konsultanta koji će biti angažovani 40 dana, a vrijednost nabavke procijenjena je na nešto manje od dva miliona dinara, bez PDV-a.

Okvirni period realizacije usluge je najkasnije do 1. septembra 2023. godine, a rok za podnošenje ponuda je 29. maj 2023. godine.

Više detalja o tenderu pogledajte OVDJE.

I. Ž.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

01.05.2024.  |  Vijesti

Prosječna plata u martu 825 EUR, za godinu porasla 5,6%

Prosječna zarada bez poreza i doprinosa u martu je iznosila 825 EUR, i zabilježila je rast od 0,5% u odnosu na februar. Podaci Monstata pokazuju da je u odnosu na isti mjesec prošle godine, prosječna neto plata porasla 5,6%. Prosječna bruto plata bila je 1.032 EUR. - Ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u martu 2024. godine u odnosu na februar 2024. zabilježile rast od 0,5% proizilazi da su realne zarade ostale na istom nivou -

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.