NavMenu

Revolucionarna tehnologija u pčelarstvu - Mašinska proizvodnja saća od pčelinjeg voska

Izvor: eKapija Ponedjeljak, 06.02.2023. 11:47
Komentari
Podeli

Ilustracija (Foto: Pixabay.com/PollyDot)Ilustracija
Prvim revolucionarnim otkrićem u pčelarstvu smatra se Langstrotov pronalazak košnice sa pokretnim ramovima (1851), u kojima se pčele podstiču i olakšava im se i ubrzava da grade svoje saće. Ubrzo su uslijedila još dva revolucionarna izuma: centrifuga za ceđenje meda (1865), izum Františeka Hruške, i izgravirana vještačka osnova za saće, izum njemačkog pčelara Johana Meringa (1857).

Mnogo godina kasnije, španska firma BREAT S. L. objavljuje četvrto revolucionarno otkriće u svijetu pčelarstva, mašinsku proizvodnju saća od čistog pčelinjeg voska. Firma BREAT je napravila mašinu koja proizvodi saće od prirodnog pčelinjeg voska, spremno za stavljanje u ram, koje zamjenjuje saće koje grade pčele, prenosi sajt Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS).

- Ovo je potpuno nova, revolucionarna tehnologija koju uvodimo u svijet pčelarstva - saopštili su iz firme BREAT.

Ukupne dimenzije ugrađene mašine su: dužina 16 m, širina 8 m, visina 2,2 m. Središnji dio mašine gdje se proizvodi saće je dužine 11,7 m, širine 2,1 m i visine 2,2 m. Njen dizajn omogućava da se veoma lako transportuje i montira.

Kada je mašina izumljena, pitali smo proizvođača koja joj je cijena. Odgovor glasi 500.000 evra.

Na veb-sajtu firme dati su odgovori na najčešće postavljana pitanja.


Kako mašina radi?

Proces proizvodnje ove automatizovane mašine je sledeći: prirodni pčelinji vosak se stavlja u rezervoar, gdje se zagrijava do tečnog stanja, filtrira se, a zatim ubrizgava u kontinuirani silikonski kalup; dalje, vosak se hladi dok putuje niz tunel; kada se ohladi, saće se vadi iz kalupa, zatim siječe i slaže. Obrada voska je potpuno čista, bez upotrebe hemikalija ili aditiva.


Kako ugraditi saće u okvir?

Saće se lako može prikovati ekserima na stranice drvenog okvira. Takođe može biti metalna žica koja prati isti sistem kao kod satnih osnova.


Zašto smo izmislili ovu mašinu?

Trenutno se godinama priča o pitanjima kao što su povećanje prinosa meda, ograničavanje upotrebe pesticida i ljekova i drugi značajni problemi sa kojima se industrija suočava.

Vidjeli smo potrebu i aktuelizovanu mogućnost da svoju inženjersku ekspertizu primijenimo na rješavanje ovog problema uz značajno smanjenje poteškoća sa kojima se suočavaju savremeni pčelari.


Kako je mašina konfigurisana?

Mašina se sastoji od tri dijela, što omogućava najbolje prilagođavanje zahtjevima korisnika. Djelovi su:

1. rezervoar za likvidaciju i filtriranje

2. mašina za proizvodnju

3. skladištenje na transportnoj traci.

Najvažniji element je centralni dio (proizvodna mašina) koji proizvodi saće. Druga dva su periferni elementi i mogu se prilagoditi potrebama kupca.


Koje su veličine gotovog proizvoda?

Saće napravljeno patentiranom mašinom može se koristiti u Dadantovim, Langstrotovim i Lajansovim ramovima. Pored toga, veličina saća se može prilagoditi od 300 mm visine ili manje, odnosno do one dužine koju zahtijeva korisnik.


Da li je mašina registrovana?

Mašina je patentirana i registrovana je putem Ugovora o saradnji u oblasti patenata.


Prednosti

Pčele su jedinstveni insekti. Opsednute pravljenjem savršenih, ujednačenih šestougaonih voštanih ćelija, podjednako su izbirljive u pogledu prostora koji im je potreban za kretanje unutar svojih domova. Inspirisana našom zabrinutošću za prirodu i kroz veliko iskustvo, firma BREAT posvećena je razvoju svijeta pčelarstva. Izmislili smo rješenje za proizvodnju saća od prirodnog pčelinjeg voska koji ima savršenu geometriju koju stvaraju pčele.

Svrha našeg pronalaska je da se fokusiramo na obnavljanje saća bez ikakvog hemijskog proizvoda, što znači mnogo zdravije košnice. Jedna od naših glavnih briga je da očuvamo životnu sredinu kako bismo omogućili pčelama da proizvode med visokog kvaliteta.

Naš izazov je bio da izmislimo mašinu koja pravi saće kao pčele i u tome smo uspjeli. Prednost upotrebe ovog saća je apsolutno nevjerovatna jer poboljšava produktivnost pčela. Sada pčele više ne moraju da luče vosak za izgradnju saća i troše više vremena i sredstava na proizvodnju meda. Pčelinje zajednice takođe imaju koristi od boljeg okruženja legla gdje naše saće pruža idealne uslove za ciklus rasta pčela.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

26.04.2024.  |  Turizam, sport, kultura

Sezona već počela, neki hoteli popunjeni i do 80%

Turistička sezona u Crnoj Gori uveliko je počela, a neki hoteli popunjeni su i do 80%, saopštila je vršiteljka dužnosti generalne direktorice Direktorata za razvoj turizma, Svetlana Šljivančanin. Ona je, gostujući u emisiji Link na Radiju Crne Gore, kazala da u Crnoj Gori ima gostiju i da je buking hotela odličan. - Agencije su već zaključile ugovore sa stranim agencijama, pa su turistički aranžmani uveliko počeli - navela je

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.