NavMenu

Cijene nekretnina nastaviće da rastu - Potražnja i dalje viša nego ponuda, najtraženiji stanovi

Izvor: eKapija Ponedjeljak, 08.11.2021. 09:35
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: George Becker from Pexels)Ilustracija
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) za prvu polovinu 2021. godine, prosječna cijena stanova u starogradnji koji se prodaju na nivou Srbije, bila je 1.057 EUR po m2. U odnosu na prvu polovinu 2020. godine, većina opština u Srbiji zabilježila je rast cijena.

Kada govorimo o novogradnji, najveći rast cijene stanova zabilježen je na Paliluli (Beograd) - 31%. Porast veći od 15% za novogradnju zabilježen je još i u Kraljevu, Zrenjaninu, na Voždovcu (Beograd) i Rakovici (Beograd).

Prema podacima RGZ-a, najveći porast cijene stanova u starogradnji zabilježen je u Pančevu - 19%. U svim beogradskim opštinama, raste je bio od 5% do 11%, osim na Voždovcu gdje je zabilježen porast cijena u starogradnji od 14%. Gradovi u kojima je pala cijena stanova u starogradnji su Zaječar, Leskovac i Novi Pazar.

Bez obzira na rast cijena, svjedoci smo da je i dalje visoka potražnja, pogotovo za kvalitetnim stanovima i dobrim ponudama, kaže za eKapiju Jasmina Gavrilov Dražić sa sajta za oglašavanje nekretnina 4zida.

- Učesnici na tržištu nekretnina ističu da je potražnja i dalje viša nego ponuda, što svakako utiče na to da cijene ne idu dolje - navodi Jasmina.


Najprodavanija nekretnina: dvosoban stan u starogradnji u centru Beograda

Od svih vrsta nekretnina, prema podacima sajta 4zida.rs najtraženiji su stanovi.

- Više se kupuje starogradnja nego novogradnja, ali starogradnje i ima više na tržištu, bez obzira na to što se gradi više nego ikada ranije - kaže naša sagovornica.

Prema izvještaju RGZ-a, ako uzmemo u obzir sve prodate stanove u starogradnji, njihova prosječna površina bila je 53%. Prema strukturi, dvosobni i dvoiposobni stanovi su učestvovali sa 38%, jednosobni/ jednoiposobni sa 29%, na nivou cijele Srbije.

- Na osnovu ovoga vidimo da su najtraženiji stanovi kvadrature okvirno od 30 m2 do 55 m2, odnosno jednosobni i dvosobni stanovi - navodi.

Prosječna površina prodatih stanova u novogradnji na nivou Srbije bila je 58 m2. Prema strukturi, dvosobnih/ dvoiposobnih je bilo 29%, jednosobni/ jednoiposobni 15%.

- Ako poredimo novogradnju i starogradnju, vidimo da se kod novogradnje više kupuju trosobni stanovi (15% novogradnja - 12% starogradnja) i četvorosobni (5% novogradnja - 2% starogradnja) - kaže Jasmina.
Najtraženije lokacije u Beogradu su centralne gradske opštine - Stari grad, Vračar, Novi Beograd, Zvezdara (potez do Cvetkove pijace) i Savski venac i Palilula, ako gledamo novogradnju.

Prema podacima 4zida.rs Savski venac je opština u Srbiji sa najvišom prosječnom cijenom po m2 i za starogradnju i za novogradnju. A od ukupnog broja prodatih stanova, u prvoj polovini 2021. godine, u Beogradu ih je prodato 41%.

Ilustracija (Foto: Pixabay.com/PIRO4D)Ilustracija
Prognoze za naredni period

Ako smo o tržištu nekretnina nešto mogli da zaključimo na osnovu 2020. i prvih mjeseci 2021. godine, to je da je tržište nekretnina u Srbiji, posebno u većim gradovima, izuzetno fleksibilno, smatra naša sagovornica.

Tokom juna 2021. godine u Srbiji je zaključen 14.121 ugovor o kupoprodaji nepokretnosti, i ovo predstavlja povećanje od 16% u odnosu na jun 2020. godine, a čak povećanje od 46,5% ako poredimo sa junom 2019. godine. Nakon snažnog uticaja pandemije, tržište nekretnina je nastavilo svoj ubrzan rast.

- Veliki broj građevinskih dozvola izdatih u prvih devet mjeseci ove godine, posebno za stambene objekte, ukazuje nam da će se u većim gradovima još više graditi, te da će novogradnja gotovo sigurno diktirati i cijenu starogradnje. Na osnovu svega ovoga, ali i rasta cijena građevinskog materijala, gotovo sigurno možemo reći da cijene novogradnje u narednim periodu neće padati - navodi Jasmina.

Dodaje i da na domaćem tržištu nekretnina, pogotovo u većim gradovima ili turističkim centrima, novogradnja značajno utiče na starogradnju u smislu trenda rasta cijena.

- Na osnovu svega ovoga, možemo zaključiti da nas i u narednom periodu očekuje rast cijena, ali i rast ukupnog prometovanog novca na tržištu nepokretnosti - smatra.


Cijene izdavanja stanova u proteklih pet godina porasle za 40%

Cijene nekretnina iz godine u godinu rastu, kako kod kupoprodaje, tako i kod izdavanja. Prema podacima 4zida.rs, najam garsonjere u Beogradu početkom 2017. godine je iznosio 150 EUR, a već početkom 2020. godine se taj iznos duplirao, odnosno početkom 2020. godine garsonjere u Beogradu su se prosječno izdavale za 275 EUR. Sada je njihova prosječna cijena oko 300 EUR.

Sličan rast sa cijenama nekretnina za najam se desio i u Novom Sadu i Nišu.

U poslednjih pet godina cijene izdavanja stanova su se povećale za skoro 40%.

Najveći rast cijena u ovim gradovima desio se krajem 2018, odnosno početkom 2019. godine.

Kada poredimo ova tri grada, vidimo da se cene stanova za najam značajno razlikuju. Prema podacima 4zida.rs garsonjere u Beogradu se izdaju za 300 EUR, u Novom Sadu 200 EUR, a u Nišu 170 EUR. Za cijenu najma garsonjere u Beogradu može se iznajmiti dvosoban stan u Nišu.

Ako gledamo stanove svih katerogija, možemo reći da su cijene najma stanova u Novom Sadu za oko 25% niže nego u Beogradu, dok se ako poredimo Niš i Beograd ta razlika kreće i do 40%.


Kompletan sadržaj tematskog biltena "Nekretnine i gradnja - Tražnja za kvadratima pokreće nove investicije" možete pročitati OVDJE.


Komentari
Vaš komentar

Top priče

26.04.2024.  |  Turizam, sport, kultura

Sezona već počela, neki hoteli popunjeni i do 80%

Turistička sezona u Crnoj Gori uveliko je počela, a neki hoteli popunjeni su i do 80%, saopštila je vršiteljka dužnosti generalne direktorice Direktorata za razvoj turizma, Svetlana Šljivančanin. Ona je, gostujući u emisiji Link na Radiju Crne Gore, kazala da u Crnoj Gori ima gostiju i da je buking hotela odličan. - Agencije su već zaključile ugovore sa stranim agencijama, pa su turistički aranžmani uveliko počeli - navela je

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.