NavMenu

Izvoz vode za piće može donijeti Rusiji veći prihod od izvoza nafte

Izvor: Sputnik Petak, 14.04.2023. 12:45
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay.com/Engin_Akyurt)Ilustracija
Izvoz vode za piće u budućnosti može doneti ruskom budžetu veći prihod od izvoza nafte, navodi se u izvještaju "Vrh ledenog brega: realni izgledi za ekonomiju Arktika" koji su pripremili stručnjaci fondacije Roskongres.

- U polarnim kapama Arktika i Antarktika nalazi se oko 70% vodnih resursa planete. Pritom, na Arktik otpada više od polovine te količine. Za 25 godina neobrađena slatka voda mogla bi da postane važniji i profitabilniji dio ruskog izvoza od nafte - navodi se u dokumentu.

Kako se ističe, Rusija je apsolutni lider kada je reč o rezervama slatke vode izvan Arktičkog polarnog kruga.

- U SAD, na Aljasci, nijedna velika rijeka ne uliva se u Sjeverni ledeni okean. U Kanadi se ulivaju tri, a u Rusiji 11. Količina vode koja se godišnje ulije iz Jeniseja u Karsko more dostiže 624 kubna kilometra. Lena je najveća rijeka na svijetu koja u potpunosti teče u području permafrosta. Godišnja količina vode koja se iz Lene ulije u Laptevsko more iznosi oko 540 kubnih kilometara. Reka Ob je na trećem mjestu. Godišnje se iz Oba u Obski zaliv Karskog mora ulije oko 400 kubnih kilometara - objašnjavaju stručnjaci.

Takođe se navodi da ništa manje nisu značajna ni jezera - samo 32 najveće vodene površine visoravni Putorana sadrže više od 45% ukupnih rezervi jezerske vode ruske Arktičke zone.

- Očekuje se da će do kraja 21. veka količina vode koja se sliva iz arktičkih reka porasti za 30%. Do tada slatka voda može postati vredniji izvozni resurs od nafte - smatraju eksperti.

Po njihovim riječima, u Rusiji se već razgovara o mogućnosti izvoza vode za piće.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

26.04.2024.  |  Građevina

Kako je poslovalo 15 najvećih građevinskih kompanija u Crnoj Gori - Prihodi padali, Bemax i dalje lider

Najvećih 15 kompanija iz oblasti građevinarstva ostvarilo je tokom 2023. godine manje ukupne prihode i manju ukupnu dobit nego u 2022, a te kompanije su smanjile i broj radnika. Tako su za 15 najvećih kompanija ukupni prihodi bili 414 mil EUR u 2023. godini, ili 16,9% manje nego godinu ranije, kada je istih 15 kompanija imalo ukupne prihode od 484,49 mil EUR. Kako pokazuje analiza portala Bankar, pao im je i neto rezultat, sa 39,1 mil EUR iz

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.