NavMenu

Žičara od Kotora do Lovćena, VE Gvozd, putevi... - Ovo su najznačajniji projekti u Crnoj Gori

Izvor: Vijesti Utorak, 10.01.2023. 13:30
Komentari
Podeli
(Foto: Flickr/Vlada Crne Gore)
Najveća kapitalna investicija koja će biti završena u 2023. godini u Crnoj Gori je žičara Kotor - Lovćen, koja bi trebalo već u junu da prevozi prve putnike sa obale u Kotoru do Lovćena pružajući im veličanstven pogled na cijeli Bokokotorski zaliv. Putnici će se za 12 minuta vožnje popeti na 1.350 metara nadmorske visine.

Projekat se realizuje u sklopu privatno-javnog partnerstva između Vlade i konzorcijuma kojeg čine podgorička firma Novi Volvoks i italijanski Leitnera. Konzorcijum će kao koncesionar izgraditi i koristiti žičaru i propratne sadržaje 30 godina nakon čega će pripasti državi. Cilj projekta je poboljšanje turističke ponude,a prema ugovoru radiće najmanje sedam mjeseci godišnje.

Izgradnja ove žičare najavljuje se skoro 20 godina. Prvu žičaru Kotor-Lovćen izgradila je 1916. godine austrougarska okupaciona vlast. Nakon rata većina opreme je pokradena ili uništena i žičara nikada više nije bila u funkcija iako je bilo više pokušaja njene izgradnje u turističke svrhe.

Kako pišu Vijesti, najvrednije kapitalne investicije koje će početi u ovoj godini su izgradnje vjetroparka Gvozd koji je procijenjen na 82 mil EUR, kao i nastavak projekta Solari 5000+ koji predviđa postavljanje novih 5.000 mini solarnih elektrana na krovovima kuća i privrednih i poslovnih objekata. Do aprila bi trebalo da bude završen projekat Solari 3000+ i Solari 500+, koji su započeti u junu prošle godine.

Oba ova projekta sprovodi državna Elektroprivreda, a Gvozd će biti prvi državni energetski projekat nakon 40 godina. Ovaj vjetropark bi trebalo da bude izgrađen i u funkciji do kraja 2024. godine.

Jedan od najznačajnijih kapitalnih projekata koji treba da počne u ovoj godini, ne po visini investicije već po ekološkom uticaju, jeste toplifikacija Pljevalja, na koju se čaka 40 godina od kada je počela sa radom termoelektrana u ovom gradu.

Zbog rada termoelektrane, ali i velikog broja kotlarnica i domova koje koriste ugalj, zagađenje vazduha u ovom gradu je i do 12 puta veće od dozvoljenog, a protekle sedmice su oboreni i ti rekordi. Predstavnici Elektroprivrede Crne Gore i konzorcijuma koji čine Roto-Term Pljevlja i Synergy Tech Beograd potpisali su u novembru prošle godine ugovor o toplifikaciji Pljevalja,čija je vrijednost 2,5 mil EUR.

Prema ugovoru u ovoj godini treba da bude završena dokumentacija za cijeli projekat i da započne prva faza radova na glavnom toplovodu od termoelektrane. Sama toplifikacija grada bi počela krajem 2024. godine kada se završi ekološka rekonstrukcija termoelektrane.

U toku ove godine treba da bude završen glavni projekat nove dionice crnogorskog auto-puta od Mateševa do Andrijevice u dužini od oko 24 kilometra. Završetak tog projekta uz nedavno urađenu studiju ekonomske opravdanosti, uslov je da Crna Gora nastavak izgradnje auto-puta može kandidovati za finansiranje kod evropskih investicionih banaka. Ukoliko bi se ovi preduslovi ispunili, krajem ove godine bi mogao biti raspisan javni poziv na kojem bi se tražio izvođač radova.

Procjenjena vrijednost nove dionice, s obzirom na veliki rast cijena građevinskog materijala protekle godine, sada iznosi oko 370 mil EUR. Njena izgradnja bi trajala oko dvije i po godine.

Sadašnja dionica auto-puta,otvorena u julu nakon tri godine kašnjenja, povezuje glavni grad i selo Mateševo odakle vodi uski regionalni put do Kolašina i uključenja na magistralni put prema Bijelom Polju i dalje ka Srbiji. Nova dionica bi auto-put povezala sa magistralnim putem Plav-Andrijevica-Berane-Bijelo Polje, odnosno spojila bi centralni dio Crne Gore sa njenim sjeveroistočnim dijelom i bila bi korak bliže povezivanju sa auto-putem u Srbiji.

Crna Gora bi u julu ove godine mogla da dobije još jednu završenu i dugo čekanu kapitalnu investiciju - regionalni put Kolašin-Lubnice-Berane, ali samo teoretski jer je ovo četvrti rok za završetak tog puta započetog 2018. godine i čija je cijena kroz anekse ugovora porasla sa 34 na 56 mil EUR. Glavni izvođač radova je sarajevski Euroasfalt, a zvanični razlog za ova odlaganja je pronalazak velike količine vode u tunelu ispod Bjelasice.

U ovoj godini bi trebalo da bude završena dokumentacija i projekti za gradnju gradskih bolnica u Podgorici, koja bi rasteretila centralni Kliničko-bolnički centar, i u Pljevljima, koja bi zamjenila postojeću izgrađenu 1963. godine. U Crnoj Gori nije izgrađena nijedna nova bolnica u proteklih 40 godina.

Budžetom za narednu godinu sa 24 miliona eura predviđa se gradnja novih žičara i modernizaciju skijališta u Kolašinu, na Hajli, Cmiljači i Žarskom.

Za izgradnju i rekonstrukciju puteva predviđeno je 90 mil EUR, a najznačajniji novi projekat je prva faza izgradnje bulevara od Budve do Tivta.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

26.04.2024.  |  Građevina

Kako je poslovalo 15 najvećih građevinskih kompanija u Crnoj Gori - Prihodi padali, Bemax i dalje lider

Najvećih 15 kompanija iz oblasti građevinarstva ostvarilo je tokom 2023. godine manje ukupne prihode i manju ukupnu dobit nego u 2022, a te kompanije su smanjile i broj radnika. Tako su za 15 najvećih kompanija ukupni prihodi bili 414 mil EUR u 2023. godini, ili 16,9% manje nego godinu ranije, kada je istih 15 kompanija imalo ukupne prihode od 484,49 mil EUR. Kako pokazuje analiza portala Bankar, pao im je i neto rezultat, sa 39,1 mil EUR iz

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.