Ne može se reći da je energetska kriza, koja je prošle godine pogodila čitav svijet, zaobišla Crnu Goru, ali svakako smo u značajnoj mjeri ostali zaštićeni. Dok su brojne zemlje regiona i šire posegle sa poskupljenjem električne energije, cijene struje u Crnoj Gori, kako je više puta ponovljeno iz Elektroprivrede (EPCG), neće se mijenjati. U planu, kažu, nisu ni restrikcije.
Energetska kriza ukazala je i na još jednu činjenicu - uprkos protestu ekologa, ugalj neće tako brzo biti zaboravljen, ni izbačen iz upotrebe. Tako smo bili svjedoci da su brojne evropske zemlje tokom ove godine upalile kotlove u svojim termoelektranama. Kada je Crna Gora u pitanju, stvar je jasna - bez Termoelektrane Pljevlja još uvijek ne možemo. Na to ukazuje i veoma loša hidrološka situacija u drugom i trećem kvartalu 2022, kada je najveći teret proizvodnje struje podnijela upravo Termoelektrana.
Kako su rekli iz Elektroprivrede, TE Pljevlja, čija je ekološka rekonstrukcija u toku, godišnje proizvede struje u vrijednosti od milijardu eura, odnosno 70% ukupne dnevne proizvodnje u Crnoj Gori. U javnosti se sve češće pominje i izgradnja drugog bloka, uz naznake da bi se, da on postoji, u državni budžet sada slivalo najmanje 500 mil EUR.
Ono što smo takođe mogli čuti iz Elektroprivrede, jesu planovi za izgradnju novih energetskih objekata i višemilionske investicije u obnovljive izvore energije. Tako je najavljena gradnja mHE Otilovići, VE Gvozd, HE Kruševo, solarnih elektrana Velje Brdo i Briska gora, te plutajućih solarnih elektrana na jezeru Slano kod Nikšića. Tu je i projekat Solari 500+ i 3000+ čija je realizacija već počela, a krajem godine raspisan je i tender ta novu fazu projekta Solari 5000+.
Osim planova državne elektro-energetske kompanije, za izgradnju energetskih objekata koji će proizvoditi struju iz obnovljivih izvora, interesovanje pokazuje i sve više privatnih investitora.
Upravo su ti projekti privukli najviše pažnje naših čitalaca, a mi listu investicija u oblasti energetike koji su obilježili godinu za nama, počinjemo upravo izgradnjom solarnih elektrana.
Za gradnju solarne elektrane zainteresovana je i
kompanija Sunrise Europe iz Kotora. Ovaj investitor planira
gradnju objekata u Šavniku, a maksimalni mogući kapacitet buduće solarne elektrane iznosi cca 220 MW.
Planirana je gradnja
još jedne solarne elektrane na Cetinju, u mjestu Prediš, a urbanističko tehnički uslovi izdati su na zahtjev kompanije
Obnovljivi izvori energije iz Podgorice. Ukupna površina lokacije na kojoj je planirana izgradnja energetskog objekta iznosi cca 440 ha. Prema prethodno sporovedenim analizama utvrđeno je da je potencijalna količina proizvedene energije 306,20 GWh godišnje, dok je maksimalni mogući kapacitet buduće solarne elektrane ukupne instalisane snage 225 MW.