NavMenu

Nataša Kovačević, MindFit - Aktivno slušanje zaposlenih je osnov dobrog liderstva

Izvor: eKapija Četvrtak, 24.10.2024. 12:26
Komentari
Podeli
(Foto: Martin Sarovski)
Kada govorimo o uspješnom poslovanju, kao jedna od pretpostavki podrazumijevaju se i motivisani zaposleni. Ipak, ovo je često shvata "zdravo za gotovo"? Mogu li lideri da nauče kako da motivišu zaposlene i šta to konkretno podrazumijeva?

Sagovornica eKapije, sertifikovani executive coach Nataša Kovačević, 2023. godine pokrenula je MindFit. Na naše pitanje odgovara da se lideri stalno razvijaju i unapređuju, te da to i jeste jedna od najčešćih odlika dobrih lidera - želja za unapređenjem, napretkom i rastom.

- Zaposlene motivišemo na različite načine, osim novca, slobodno vrijeme je odličan motivator zaposlenih. Nekada slobodni dani znače isto koliko i novac. Motivaciju zaposlenih gradimo prije svega kroz aktivno slušanje, pa bih to izdvojila kao osnov dobrog liderstva. Kada aktivno slušamo svoje zaposlene, možemo da prepoznamo oblasti u koje jedni zaposleni rade na efikasniji način od drugih, i da na taj način podijelimo poslove koje obavljaju. Npr. neki zaposleni su odlični u davanju novih ideja, a nisu tako efikasni u aktivnostima koje su potrebne da se urade da bi se te ideje sprovele. Ukoliko svaki zaposleni dobije zadatke koje na najefikasniji način radi, posao će se obavljati brže i lakše a zaposleni će biti zadovoljniji, jer kada radimo ono u čemu smo dobri i šta volimo, raste i naše zadovoljstvo - navodi Kovačević.

Kada je riječ o delegiranju zadataka, navodi da ono teško pada liderima, naročito u početku, jer je potrebno da izdvoje svoje vrijeme da nauče zaposlene, a vremena na početku uglavnom nema dovoljno.

- Ono što je važno da se zapitamo je hoću li da moj posao raste tako što ću delegirati sve zadatke koje može i neko drugi da obavlja ili želim da svi odgovori uvijek budu kod mene? Za delegiranje je potrebno povjerenje u zaposlenog, želja da on poraste, prihvatanje da će zadaci biti urađeni po drugom standardu (jer niko ne može da uradi isto kao mi sami) i povraćaj investicije u vidu više slobodnog vremena i/ili novca za lidera - poručuje sagovornica našeg portala.

________________________________________________________________________________________________________________
- Za ulazak u preduzetništvo vježbajte strpljenje, konstruktivnu komunikaciju i vjeru u sebe. To je proces koji nije jednostavan, ali je vrijedan jer su glavne prednosti preduzetništva pravo izbora - sa kim ćete raditi i koliko vremena ćete raditi. Lider se gradi i raste zajedno sa firmom, to je proces i u njemu se može uživati kada imate jasnu viziju gdje želite da stignete - poručuje Nataša Kovačević.
________________________________________________________________________________________________________________

Balans i crvene linije

Nataša Kovačević naglašava da je važno razviti balans između prijateljskog pristupa i autoriteta, da bi se izgradili poštovanje i produktivnost u timu. Koje su to "crvene" linije koje ne bi trebalo prelaziti?

- Granice u preduzetništvu su važne isto koliko i u životu. Lideri na početku uglavnom imaju prijateljski pristup zaposlenima bez jasno definisanih granica, pa se dešava da u jednom trenutku to počne da im smeta, a nemaju način da takvu situaciju riješe. Važno je da imamo na umu da su 1 na 1 sastanci i redovno davanje fidbeka (povratne informacije) zaposlenima od ključnog značaja za naš odnos sa zaposlenima i napredak našeg poslovanja. Fidbek dajemo tako što sa zaposlenim razgovaramo o ponašanju (ne o zaposlenim kao cjelovitoj osobi), šta to ponašanje znači za poslovanje firme i konkretnim predlozima za unapređenje - savjetuje Kovačević.


Šta je to konstruktivna komunikacija?

Dodaje da preduzetnici imaju puno izazova, jer se dešavaju situacije kada su "mirni" periodi kao i one kada ima previše posla. Takođe, preduzetnici obavljaju mnogo različitih uloga i "to nije uvijek lako za podnijeti, ipak smo mi svi samo ljudi". Zbog toga se i dešava da u komunikaciji nekada da način na koji nešto kažemo može da utiče na ishod biznisa.

- Kada kažemo konstruktivna komunikacija, mislimo prije svega na tehnike aktivnog slušanja i davanje i primanje fidbeka. Jer kada savladamo tehniku aktivnog slušanja i naučimo da drugima skrenemo pažnju na ponašanje bez da uđemo u konflikt, kao i da primimo negativan fidbek bez da ga doživimo kao kritiku, neizostavan je i rast poslovanja - poručuje Kovačević.

Aleksandra Kekić
Komentari
Vaš komentar

Top priče

11.11.2024.  |  Saobraćaj, Finansije, IT, Telekomunikacije

Regionalna internet trgovina - Šta nam donose CEFTA pravila o olakšanoj dostavi paketa?

Kupovina putem interneta sve je popularnija jer nudi mogućnost brzog i jednostavnog pristupa proizvodima iz različitih zemalja. Međutim, mnogi kupci suočavaju se sa izazovima kao što su visoki troškovi dostave, duži rokovi isporuke i komplikovane carinske procedure. Sve to zna da umanji prednosti internet trgovine, stvarajući nezadovoljstvo među korisnicima. Prepoznajući ove prepreke, CEFTA je nedavno usvojila čak devet

Izdvajamo još...

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.