Coders Lab, najveća mreža IT škola u Srednjoj i Istočnoj Evropi, nastavlja da razvija franšiznu mrežu na evropskim tržištima. Franšiza je dostupna i za zemlje ovog regiona.
Poljski lanac IT škola Coders Lab počeo je da širi franšiznu mrežu na inostranim tržištima pre dve godine, kada je prva franšiza pokrenuta u Rumuniji. Te 2019, Coders Lab se pojavio i u Indoneziji, da bi krajem 2020. franšiznog partnera pronašli u Austriji. Početak ove godine obilježeva potpisivanje ugovora za novo evropsko tržište - Španiju.
Ekskluzivni primalac franšize Coders Lab-a za teritoriju Španije postala je kompanija Oxygen Workspace, osnivač coworking space-a, mjesta koje okuplja ljude željne novih znanja i vještina i koje služi kao dobro polazište za IT kompanije, frilensere, programere.
- Kao i u mnogim drugim zemljama, u Španiji postoji velika potražnja za IT profesionalcima. Ekonomija se tako brzo razvija da se gotovo svakog mjeseca javlja neka nova tehnologija i potreba za primjenom tih tehnologija, što generiše veliku potražnju za profesionalcima na svim nivoima. Dobri i kreativni stručnjaci za programiranje su najvažniji resurs za održavanje privrednog rasta, i mi želimo biti dio toga - objašnjava Hoze Antonio Alonso Major, osnivač i izvršni direktor kompanije Oxygen Workspace, zašto su u svoj portfolio uvrstili intenzivne kurseve programiranja po metodi škole Coders Lab.
Prema planovima, na proleće bi kursevi Coders Lab-a trebalo da budu dostupni i u Austriji. Primalac Coders Lab franšize za ovo tržište postala je međunarodna edukativna grupa eduPRO GmbH, koja posluje u četiri zemlje Evropske unije.
- Drago nam je što možemo biti novi franšizni partneri kompanije Coders Lab. Odlučili smo se za saradnju jer smo bili privučeni visokim kvalitetom obuke, ali, prije svega, praktičnom prirodom i bogatom ponudom programerskih kurseva - kaže Rajnhard Vajdinger, izvršni direktor i osnivač grupe eduPRO.
- Ulazak na austrijsko i špansko tržište predstavlja prekretnicu u našoj globalnoj strategiji širenja. Čast nam je što imamo partnere s takvim iskustvom i reputacijom - izjavio je Marćin Čoževski, izvršni direktor i osnivač IT škole Coders Lab.
Ekskluzivna licenca i za zemlje ovog regiona
Franšiza Coders Lab-a, podseća Čoževski, dostupna je i za zemlje ovog regiona. Franšizni model saradnje podrazumijeva da je primalac franšize zadužen za tekuće poslovanje, marketing, prodaju, organizaciju i vođenje kurseva programiranja.
S druge strane, Coders Lab će, kao davalac franšize, obezbijediti sav neophodan menadžerski i marketinški alat koji će primaocu franšize omogućiti da nesmetano pokrene i vodi školu programiranja. Primaocu je na raspolaganju i cjelokupan poslovni know-how, kao i najsavremeniji administrativni softveri.
- Naš koncept je savršena prilika za kompanije koje žele da prošire postojeći portfolio i uvećaju prihode - to su, prije svega, kompanije koje se bave edukacijom, zapošljavanjem, upravljanjem ljudskim resursima - kaže Gžegoš Moravski, franšizni menadžer Coders Lab-a.
Coders Lab je franšiza koja ne zahtijeva mnogo ulaganja, budući da su troškovi otvaranja škole svedeni na minimum.
- Najviše treba izdvojiti za ulaznu naknadu, to jest, kupovinu licence, ali u početne troškove treba uključiti i troškove putovanja i smještaja partnera i osoblja tokom obuke, kao i prevoda nastavnih i marketinških materijala. U uređenje i opremanje škola ne treba mnogo investirati, jer polaznici obično koriste svoje računare, a namještaj i ostala oprema sastoje se od stolova, stolica, televizora ili projektora. Ne insistiramo na unificiranom dizajnu - kaže Moravski.
Ulazna franšizna naknada za Coders Lab iznosi 20.000 EUR, što pokriva kupovinu ekskluzivnih prava na celokupan know-how i podršku u svim oblastima poslovanja. Osim ove naknade, partner plaća i izradu veb-sajta, a troškovi prevođenja nastavnih programa mogu biti raspoređeni na duži rok.