NavMenu

Konferencija "Željeznički transport robe - perspektive i rješenja": Uloga željeznice ključna u savremenim logističkim operacijama

Izvor: eKapija Četvrtak, 31.10.2024. 16:12
Komentari
Podeli
(Foto: Dejan Aleksić)
Željeznički kargo transport u ukupnom prevozu robe u Srbiji učestvuje sa oko 20%. Veliki dio tog posla obavlja državna kompanija Srbija kargo, dok ostalo rade privatni željeznički kargo prevoznici kojih je trenutno ukupno 17 u Srbiji. U prošloj godini, na željezničkoj mreži Srbije ostvareno je oko 6,5 miliona voznih kilometara, odnosno blizu tri milijarde netotonskih kilometara i samo u 2023. ukupno je prevezeno više od 8,8 miliona tona robe. Srbija ima ukupno 11 intemodalnih terminala i luka, od kojih su dva terminala u državnom vlasništvu.

Uloga željeznice, i što se tiče prevoza sirovina, ali i gotovih proizvoda, ključna je i nezamjenjiva u savremenim logističkim operacijama. Koji su sve izazovi, trenutni rezultati i koraci koji se preduzimaju u ovoj oblasti transporta moglo se čuti na prvoj međunarodnoj konferenciju "Željeznički transport robe - perspektive i rešenja" koja je održana u Beogradu.

Događaj u organizaciji portala PlutonLogistics okupio je predstavnike željezničkih i logističkih operatera, intermodalnih terminala, luka, vlasnika robe, kao i državnih i naučnih institucija. O izuzetnom interesovanju za teme iz oblasti željezničkog transporta robe govori podatak da je panele, diskusije i ključne pratilo skoro 200 učesnika iz više od deset evropskih zemalja, među kojima su bili predstavnici željezničkih i logističkih operatera, intermodalnih terminala, luka, državnih i naučnih institucija.

(Foto: PlutonLogistics)

Da željeznica ima ključnu ulogu u evropskom transportnom sektoru kao održiva alternativa drumskom saobraćaju, ne samo kada je reč o Evropskoj uniji, nego Evropi u cjelini, uključujući i Zapadni Balkan, smatra direktor Transportne zajednice Matej Zakonjšek. On je ukazao da je cilj Evropske unije da do 2030. godine udvostruči udio željeznice u transportu kao dio strategije za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte i promociju održivog transporta. On je napomenuo i da ne treba zasebno posmatrati različite vrste saobraćaja, već prije svega kao jednu cjelinu kako bi se dostigli ciljevi i kada je riječ o zaštiti životne sredine i što se tiče prevoza ljudi i dobara.

Dodao je i to da kada se uporedi prevoz robe željeznicom i kamionima, da je jasno da se željeznicom troši šest puta manje energije, osam puta je manje zagađenje vazduha, a devet puta manja emisija CO2.

- Cilj EU da se do 2030. udvostruči prevoz robe željeznicom možemo postići ukoliko se svi budemo kretali u istom smjeru, ali ako pogledamo brojeve, prije svega one o udjelu željeznice, u ukupnom prevozu tereta, jasno je da još nismo tamo gde bismo željeli da budemo - istakao je on napominjući da se između ostalog mora još više raditi na razvoju infastrukture u koju se, istina, kako je dodao, više ulaže nego u prethodnih nekoliko decenija.

Zakonjšek je ukazao i da su na Zapadnom Balkanu, a posebno u Srbiji, presudni obezbjeđivanje dovoljnog budžeta za održavanje željezničke infrastrukture, nastavak prenošenja i sprovođenja relevantnog zakonodavstva EU i obezbjeđivanje dovoljno obučene radne snage za ovu rastuću industriju.

Pomoćnik ministra za drumski saobraćaj u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Miroslav Alempić je istakao je da robni željeznički saobraćaj predstavlja ključnu komponentu transportnog sistema Srbije, jer doprinosi održivoj ekonomiji i povezivanju sa međunarodnim tržištem. Alempić je podsetio da željezničku mrežu Srbije čini više od 3.340 kilometara pruge, uključujući Koridor 10.

- Željeznički koridori su osnova za dalji razvoj transporta u Srbiji, a država sprovodi modernizaciju željezničke infrastrukture, posebno na Koridoru 10, na prugama u dužini od 240 kilometara, kao što su Novi Sad-Subitica, Niš-Brestovac, Niš-Dimitrovgrad, a u planu je i rad na više od 1.500 kilometara pruga - najavio je on ocijenivši da ovi projekti imaju ključnu ulogu u unapređenju putničkog i teretnog saobraćaja.

Kako je Alempić naveo, Srbija ima povoljan geostrateški položaj i dobru povezanost sa međunarodnim saobraćajnim tokovima, ali postoje problemi na graničnim prelazima te je zato Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture odlučilo da, zajedno sa Svjetskom bankom, uvede sistem za elektronsku razmjenu podataka na graničnim prelazima.

- Glavna korist biće olakšanje transporta robe, omogućiće bržu razmjenu podataka između domaćih i stranih željezničkih operatera, unaprijediće protok roba i smanjiti administrativne prepreke, čime će se dodatno osnažiti pozicija Srbije kao transprtnog čvorišta na Balkanu - naglasio je Alempić koji smatra da će željeznički transport nastaviti da raste i da Srbija ima sve preduslove da u toj oblasti bude lider u regionu.

(Foto: PlutonLogistics)

Dekan Saobraćajnog fakulteta u Beogradu Milorad Kilibarda istakao je da su željeznička infrastruktura i željeznički transport robe uvijek predstavljali okosnicu razvoja industrije i privrede svake zemlje, ali i prostornog povezivanja i integracije regionalnog i evropskog prostora. Iako u prethodnim decenijama ovom vidu saobraćaja nije posvećena nužna pažnja, te je i dalje nedovoljno zastupljen u ukupnom teretnom transportu, očekuje se da će se to značajno promijeniti kroz izgradnju i modernizaciju željezničke infrastrukture i jačanje nacionalnih i privatnih željezničkih prevoznika, kazao je on. Kilibarda je napomenuo da se struktura firmi koje se bave željezničkim transportom robe u Srbiji poslednjih godina promijenila i da sada privatni željeznički operatori na našem tržištu imaju udio od oko 50%.

- To je dobar znak za jačanje konkurentnosti i podizanja kvaliteta usluge, odnosno servisa u logističkim rješenjima i lancima snabdijevanja. Intermodalni, odnosno kontejnerski transport, perspektivan, jer veliki trend rasta imaju kontejnerske željezničke linije koje povezuju tržište Srbije i intermodalne terminale s lukama u regionu i velikim evropskim privrednim centrima. Već 50 do 60% kontejnerskog transporta u izvozu i uvozu iz Srbije se realizuje željezniciom i u narednom periodu će rasti do 70 do 80% - naglasio je on.

Kilibarda je podsjetio i na činjenicu da je u toku izrada Nacionalne strategija razvoja transporta i Strategije razvoja intermodalnog transporta, koje uz ulaganje države u izgradnju i obnovu željezničke infrastrukture treba da budu okosnica za brži razvoj ovog vida transporta.

- U željezničkom transportu robe je 2023. bilo zaposleno oko 2.700 radnika, od čega 75% u Srbija kargo, a ostatak kod privatnih željezničkih operatera. Ali, više od 55% zaposlenih starije je od 50 godina, te bi država morala da se sistemski pozabavi tim problemom - istakao je on.

V.d. pomoćnika ministra za željeznički i intermodalni transport Anita Dimoski pozdravila ukazala je da je komunikacija osnova za uspjeh u svim oblastima, pa i na željeznici, zbog čega je značaj događaja poput konferencije "Željeznički transport robe – perspektive i rješenja" izuzetan.

Na panelima i diskusijama u toku konferencije moglo se čuti i zašto je važna sinergija i povezivanje željeznice sa lukama i terminalima, zbog čega su strateški bitni veliki infrastrukturni projekti, ali i obrazovanje kadrova i regionalno povezivanje. Teme su bile i ključne željezničke rute ka Kini i Evropi, smanjenje emisije CO2 korišćenje željeznice (na šta se naročito osvrnuo Janez Merlak, CEO Adria Kombi), kao i intermodalna rješenja za uvoz i izvoz robe iz Srbije, ali i to koje investicije pripremaju operateri terminala u državnom i privatnom vlasništvu.

Jedna od zanimljivosti koja se mogla čuti na panelima je i da su željeznički kargo prevoznici, osim roba koje se tradocionalno decenijama prevoze ovom vrstom transporta, počeli da prevoze i neke druge vrste roba, koje su bile rezervisane prije svega za kamionski transport, kao što su kozmetika, prehrambeni proizvodi, piće... Pojedini među njima pripremaju i određene pilot projekte koji se tiču prevoza robe, kao što je oprema za djecu.

D. Aleksić

Komentari
Vaš komentar

Top priče

21.11.2024.  |  Saobraćaj

British Airways razmatra letove za Crnu Goru

British Airways je izrazio interesovanje za pokretanje letova za Crnu Goru 2025. godine. - British Airways je izrazio interesovanje da leti za Crnu Goru, što bi, ukoliko se ostvari, predstavljaju veliki podsticaj za druge naslijeđene operatere i poboljšali bi povezanost Crne Gore sa glavnim čvorištima - kazao je pomoćnik direktora za komercijalne poslove i marketing operatera Aerodromi Crne Gore, Predrag Hajduković. British Airways je

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.