Prva nagrada (Foto: Srđan Tadić, Aleksandar Marsenić, Bojan Vlahović/Arhitektonski konkursi) Na nacionalni konkurs za izradu idejnog rješenja Centra za neonatologiju u okviru Kliničkog centra Crne Gore pristiglo je 10 radova, a žiri je odlučio da dodijeli prve dvije nagrade i otkup.
Podsjetimo, konkurs je rapisalo Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine u junu ove godine.
Prva nagrada i iznos od 12.000 EUR dodijeljena je radu pod šifrom 11224, a autori su Srđan Tadić, Aleksandar Marsenić i Bojan Vlahović.
Kako je navedeno u izvještaju žirija, ovaj rad u prostornom smislu u potpunosti prezentuje razumijevanje konteksta,
kao adekvatan odgovor na urbanističke uslove lokacije, u širem i užem smislu. Odnos prema pejzažnim vrijednostima lokacije ogleda se u otvaranju ka rijeci kroz formiranje šetališne zone, sa dodatkom intimnog "neonatal parka" u direktnom kontaktu sa objektom.
- Suptilan odnos prema zatečenim arhitektonskim vrijednostima je poseban kvalitet ovog rješenja, imajući u vidu snažan arhitektonski izraz postojećeg objekta Kliničkog centra Crne Gore. Istovremeno, ovakav odgovor na kontekst predstavlja inovativno rješavanje vizuelnog identiteta objekta. Naizgled nenametljiva estetika fasade ipak predstavlja novi estetski reper u kompleksu, što ukazuje na vješto korišćenje arhitektonskih elemenata u specifičnom kontekstu, sa ciljem stvaranja nove slike, a uz maksimalno poštovanje senzibiliteta namjene objekta - pojašnjeno je.
Prva nagrada (Foto: Srđan Tadić, Aleksandar Marsenić, Bojan Vlahović/Arhitektonski konkursi) Autori svoju osnovu temu iskazuju kroz interpretaciju "bijelih čaršava" koji su kao motiv brige i njege korišćeni na "fizičkom i simboličkom nivou", a koji su ponuđeni kao lagani zastori/sjenila, u krajnjem tende, na južnoj fasadi, i mogu funkcionisati kroz dva režima, u tri različita scenarija. Na taj način obezbijeđen je toplotni komfor tokom ljetnjih mjeseci, a omogućena vizuelna komunikacija sa vanjskim prostorom u režimu potpune otvorenosti.
- Funkcionalno rješenje u cjelosti ispunjava zahtjeve konkursnog zadatka. Ističu se dobro dimenzionisani zajednički prostori i proporcionalni odnosi unutar objekta. Vertikalne i horizontalne linije kretanja su jasne i adekvatno povezuju sve zasebne cjeline u objektu. Ekološki kriterijumi su ispunjeni, uz primjenu pasivnih i aktivnih strategija u procesu projektovanja. Ovo se ogleda kroz analitičan pristup u rješavanju kako prirodne ventilacije objekta, tako i u dijelu zaštite od prekomjerne insolacije - zaključuje se u izvještaju žirija.
Druga nagrada (Foto: Žaklina Nježić, Mirko Popović, Veljko Vulanović, Jovana Škuletić/Arhitektonski konkursi) Rad pod šifrom 34075 osvojio je drugu nagradu u iznosu od 7.000. Autori su Žaklina Nježić, Mirko Popović, Veljko Vulanović i Jovana Škuletić.
Iz žirija navode da, u smislu vizuelnog izraza, ovo rješenje predstavlja uspješan odnos prema zatečenom kontekstu, pruža dodatne vrijednosti i unaprjeđuje zatečenie arhitektonske karakteristike u okruženju.
- U funkcionalnom smislu, projekat se ogleda dobrom organizacijom unutrašnjih prostora. Kvalitet su dobro dimenzionisani holovi, uz adekvatno postavljanje vertikalnih komunikacija, kao i prirodno osvjetljenje suterenskih prostora. Formu monobloka koju prati adekvatna materijalizacija, žiri smatra uspješnim rješenjem, naročito u dijelu tretmana južne fasade na kojoj su primijenjeni horizontalni brisoleji u cilju adekvatne zaštite od insolacije. Dodatnu vrijednost rada čini obezbijeđena prirodna poprečna ventilacija na nivou etaže, i to kroz cijeli objekat, čime su primijenjeni i adekvatni ekološki principi projektovanja - pojašnjeno je.
Uz pozitivno ocijenjen tretman okosnice/kičme u cilju povezivanja novog sa postojećim objektima, uočenisu nedostaci u pozicioniranju kako glavnog, tako i ulaza za banku tkiva. Oblikovanje i rješenje uređenja partera, uspješno prikazuju poseban odnos prema korisnicima, naročito u zoni dječijeg igrališta.
Otkup (Foto: LXXVI/Branislav Gregović, Vladimir Popović, Milivoje Otašević, Darko Đurašević/Arhitektonski konkursi) Otkupljen je rad studija LXXVI čiji su autori Branislav Gregović, Vladimir Popović, Milivoje Otašević i Darko Đurašević. Šifra rada je 21124, a iznos otkupa je 1.500 EUR.
Autori su kroz ovaj rad u prvi plan stavili čistu i svedenu formu, što žiri smatra naročitim kvalitetom, ističu iz žirija.
Ovakav tretman fasada ne konkuriše objektima u okruženju već predstavlja dobar oblikovani odgovor, bez pretencionznih elemenata plastike. Ritmičnost i modularnost otvora na fasadi doprinosi dinamici arhitektonskog izraza, dok odnos i proporcija punog i transparentnog dijela opne daje dodatnu estetsku vrijednost objektu.
U funkcionalnom smislu, navode, objekat se ogleda u jasno pozicioniranim ulazima i dobro dimenzionisanim holovima, kao i distribucijom prostora, što je naročito važno uzimajući u obzir potrebe pacijenata za koje je objekat projektovan. Razbijanjem osnovne, pune forme, uspješno je formirana terasa u nivou suterenakoja doprinosi humanom tretmanu podzemne etaže kroz prirodno osvjetljavanje i ventilaciju suterenskog prostora.
- Iako je predloženo formiranje garaže u nivou (-1) suterena, sa upotrebnog aspekta racionalno rješenje, žiri nalazi da isto nije u skladu sa propisanim konkursnim zadatkom i potrebama naručioca, što ovaj konkursni rad zbog djelimične neispunjenosti uslova konkursa kandiduje za otkup - stoji u obrazloženju žirija.
Sve agrađene radove pogledajte u galeriji ispod.