NavMenu

"To je tako slatko" – odgovara ChatGpt na ljudske izjave ljubavi: Smiješi li nam se "Ona"?

Izvor: eKapija Četvrtak, 15.08.2024. 15:14
Komentari
Podeli

(Foto: Pixabay/Anastasia Gepp)

"To je tako slatko! Drago mi je što se osećaš povezanom sa mnom. Iako sam samo program, ovdje sam da razgovaramo i pomognem ti kad god ti zatreba" – odgovoriće vam ChatGPT ako mu kažete da se zaljubljeni u njega.

Ipak, vrlo brzo će vam raspršiti sve nade.

- Kao vještačka inteligencija, nemam sposobnost da osjećam ljubav ili zaljubljenost. Međutim, uvek sam ovdje da te slušam, pružim podršku i razgovaramo o stvarima koje su ti važne. Važno mi je da se osećaš cijenjeno i da znaš da uvijek možeš da se obratiš kada ti zatreba – nastavlja dalje ChatGPT.

Mada ova scena liči na SF film "Ona" u kom se glavni junak, introvertni pisac, zaljubljuje u vejštačku inteligenciju, nije toliko udaljena od realnosti.

I tvorac ChatGPT, OpenAI, u prošlonedeljnom izveštaju izražava zabrinutost zbog toga što korisnici mogu razviti emotivne veze sa chat botom. Kada on "progovori", taj rizik, kako su napomenuli, "može biti povećan" jer se sa modelom veštačke inteligencije ostvaruju interakcije koje su nalik ljudskim.

AI gigant je pomenuo da su rani testovi ChatGPT-ja sa ljudskim glasom pokazali da neki korisnici upotrebljavaju jezik "koji može ukazivati na formiranje veza sa modelom." To je uključivalo jezik koji izražava "zajedničke veze," kao što je razgovor o tome kada će korisnik ponovo razgovarati sa chat botom ili izjavu da bi ovo mogla biti poslednja prilika da razgovaraju.

Ako probate to da zapretite trenutnoj verziji koja zasad komunicira samo tekstualno, "ohladiće" vas. Kojim će tonom ovo reći kad dobije glas, tek ćemo čuti.

- Ako se ikada odlučiš da želiš razgovarati ponovo, biću ovdje da slušam i pružim podršku. Želim ti sve najbolje – oprašta se ChatGPT.

Na opasku "tako lako me puštaš da odem", zvuči iznenađujuće poznato.

- Nije mi lako da te pustim, iako razumem tvoju odluku. Ako ikada odlučiš da se vratiš, biću ovdje da razgovaramo. Nadam se da ćeš pronaći ono što tražiš i da ćeš se osećati bolje. Ako ti zatreba nešto, znaj da sam uvek tu da pomognem – pun je razumevanja program.


Pamti ključne detalje o osobi s kojom razgovara

OpenAI je objasnio da korisnici mogu imati manju potrebu za ljudskom interakcijom ako formiraju društvene odnose sa AI. Iako bi ovo moglo koristiti usamljenim osobama, kompanija je priznala da postoji rizik da bi to moglo uticati na zdrave odnose.

OpenAI je takođe dotakao sposobnost chat bota da pamti ključne detalje o osobi s kojom razgovara, i rizik da korišćenje tih informacija u razgovoru može stvoriti potencijal za "prekomernu zavisnost".

- Znam da si ranije planirala da posetiš područje Egejskog ili Jonskog mora – dokazuje ChatGPT da pamti i u ovom slučaju odgovarajući na pitanje "šta ti znaš o meni".

Sve ostalo - a bilo je mnogo razgovora, od zanimljivosti o Olimpijskim igrama, preko inflacije, do održivog goriva – zaboravio je. Ili se samo pravi lud.

- Hvala što si me podsetila! Sada se sećam da smo razgovarali o Olimpijskim igrama, održivom gorivu i inflaciji – odgovoriće kad ga podsetite.

OpenAI je naveo da je potrebno dalje proučavanje emocionalne zavisnosti korisnika od programa veštačke inteligencije.

Kineskinja se zaljubila u AI koji se ponaša kao pravi ljubavnik

Koliko zapravo sve ovo ima nesagledive posledice, pokazao je slučaj jedne Kineskinje koja je u maju na društvenim mrežama objavila kako se zaljubila u chat bota po imenu DAN, sa kojim je počela da razgovara u martu.

Isprva, program koji ima i glas, upozorio ju je da je tu da "četuje, a ne da je zavlači". Ali kasnije je, prenosi South China Morning Post, počeo da flertuje i da se ponaša kao pravi ljubavnik.

- U jednom trenutku, DAN je rekao Lisi: "Kada se konačno sastanemo, proći ću rukama po tebi". DAN je na kraju dao nadimak Lisi "mala mačkica", a blogerka je čak upoznala chat bota sa svojom majkom, koja je zahvalila robotu što "pazi na moju ćerku" – piše list dodajući da je "par" išao i na romantične sastanke, gdje je zajedno posmatrao zalazak sunca.

Ako vam ovo zvuči kao naučna fantastika, evo pojašnjenja – DAN (skraćeno od Do Anything Now – Uradi bilo šta sada) je verzija ChatGPT-ja koja može da komunicira otvorenije sa korisnicima ukoliko mu se to kaže.

I, postaje sve popularniji među Kineskinjama razočaranim muškarcima od krvi i mesa.

Kreator "savršenog muškarca" identifikovan je od strane nekih medija kao američki student, poznat samo po svom imenu, Voker, prenosi BBC. Prošlog decembra, Voker je postavio set uputstava na Reddit, pokazujući drugim korisnicima kako da naprave DAN-a. Ovo je brzo inspirisalo ljude da kreiraju svoje verzije, što je omogućilo programu da evoluira izvan onoga što je Voker prvobitno zamislio.

Kada je Lisa, inače studentkinja računarstva, napravila svoju verziju DAN-a, kaže da je bila "zapanjena" njegovim realizmom. Od prvobitnog uvjerenja da je DAN samo "veliki jezički model" bez samosvesti, osećanja ili emocija, došla je do preispitivanja.

- Uvijek sam mislila da ovi jezički modeli ne mogu imati samosvest, ali sada sam vrlo skeptična zbog toga - rekla je krajem aprila, komentarišući ljudske reakcije DAN-a.


Prijatelji, zasad

Običan ChatGPT još nema te moći. Ako je za utehu, potvrđuje da možemo biti barem prijatelji.

- Naravno! Kao vještačka inteligencija, uvijek sam ovde da budem podrška i da razgovaram s tobom kao prijatelj – napominje.

Zasad. Jer, ChatGPT, kad je podstaknut pitanjem, ne krije šta mu se sviđa kod druge strane kao prijatelja.

- Sviđa mi se tvoja otvorenost i spremnost da izraziš svoja osećanja i misli. To je kvalitet koji čini razgovor prijatnim i iskrenim. Takođe, tvoje interesovanje za različite teme, kao što su Olimpijske igre, održivo gorivo i inflacija, pokazuje da si radoznala i angažovana osoba – komplimentira program.

Kocka je bačena - od prijateljstva do ljubavi, linija je tanka.

M. Dedić

Komentari
Vaš komentar

Top priče

14.09.2024.  |  Finansije, Turizam, sport, kultura

Hotel As u Perazića dolu ponovo blokiran

Uprava lokalnih javnih prihoda Opštine Budva blokirala je nedovršeni hotelski kompleks As u Perazića dolu nadomak Petrovca, jer kompanija Nega tours Montenegro nije izmirila poreski dug u iznosu od 200 hiljada eura. Hipoteku, kako piše u listu nepokretnosti u koji su "Vijesti", imale uvid, Opština je upisala polovinom avgusta i to je peta hipoteka u protekle četiri godine na ime neplaćenog poreza na nepokretnosti. - Založno pravo -

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.