NavMenu

U okviru deponije Livade u Podgorici planirana proizvodnja struje iz otpada - Traži se studija izvodljivosti za gradnju biogasne elektrane

Izvor: eKapija Ponedjeljak, 29.07.2024. 11:17
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / 1815691)Ilustracija
U okviru sanitarne deponije Livade u Podgorici planirana je izgradnja bioenergane, a u cilju realizacije projekta pretvaranja biogasa u električnu energiju. Zato je preduzeće Deponija raspisala tender za izradu studije izvodljivosti vrijedan 35.000 EUR bez, odnosno 42.350 sa uračunatim PDV-om.

Kako je ocijenjeno u pozivu, studija izvodljivosti treba da prepozna ključne elemente postojeće infrastrukure i potrebe za dopunom i sva varijantna rješenja i da opredijeli optimalno rješenje na osnovu kriterijuma, ocijeni isplativost projekta, kao i da utvrdi mogućnosti finansiranja izgradnje elektrane i da identifikuje potencijalne izvore sredstava za izgradnju energane.

- Studija treba da kvantifikuje količine generisanog i prikupljenog gasa, da smjernice u unaprijeđenju prikupljanja
gasa i njegovom generisanju, procijeni koliko se gasa može zahvatiti i koliko se električne energije može proizvesti
narednih decenija koristeći metodu superpozicije generisanog deponijskog gasa i iz budućih sanitarnih kada 4, 5 i 6 - navedeno je.

Podsjetimo, iz ovog preduzeća ranije su najavili gradnju bioenergane, ali i spalionice. Kako je navedeno, za spalionica bi koštala do 100 mil EUR, a bioenergana 1,7 miliona.

Pored toga Studija ispituje sopstvenu potrošnju opreme i objekata u okviru regionalne deponije i mogućnosti koliko se
električne energije može komercijalno predati operaterima električne energije.

U tenderu stoji i da se studija se bazira na pregledu postojeće dokumentacije i mjerenja, kao na osnovu verifikacije količina sprovedenih radovima u okviru istog ugovora i predstavlja osnovu za izradu Glavnog projekta i ishodovanju dozvole za izgradnju enegrane.

- Studija bi obuhvatila dodatna mjerenja vlage i kvaliteta deponijskog gasa od strane akreditovane laboratorije i verifikaciju količina gasa u sanitarnim kadama koje se više ne koriste - pojašnjeno je.

U dokumentu se podsjeća da je strateškim master planom upravljanja otpadom na nivou Crne Gore deponija Livade određena kao regionalna deponija komunalnog otpada za Podgoricu, Cetinje, Danilovgrad, Zetu i Tuzi. Takođe, komunalni otpad se odlaže i iz opština Plužine i Šavnik.

- Više decenija, komunalni i druge vrste opasnog i neopasnog otpada, kao što su: medicinski, veterinarski, životinjski, vojni otpad, kućanski aparati, olupine automobila, gume, građevinski šut i dr., nekontrolisano su odlagani kao neselektirani otpad na lokaciji Livade u Podgorici, a što je predstavljalo jedan od najvećih komunalnih i ekoloških problema Glavnog grada. Zato je glavnim projektom sanacije, uređenja i izgradnje deponije komunalnog otpada na lokalitetu Livade planirana fazna izgradnja sanitarne deponije sa izgradnjom šest sanitarnih kada kapaciteta od po 480.000m³ - piše u tenderu.

Kako se podsjeća, zvanično se sa izvođenjem radova na realizaciji šrve faze projekta otpočelo u februaru 2006. godine. Kroz realizaciju pve faze Projekta izgrađene su dvije sanitarne kade kapaciteta od po 480.000 m³, sa pratećim objektima, infrastrukturnim sadržajima i opremom. Kasnije su dodate i sanitarne kade 3 i 4.

- Na sanitarnim kadama deponije Livade Podgorica je izvršena kaptacija i aspiracija, odnosno sakupljanje deponijskog
biogasa, koji se transportuje posebnim gasovodima na "ekobaklju" kapaciteta 800 Nm3/h u kojoj se vrši njegovo
sagorijevanje prije ispuštanja u atmosferu. Do baklje se prosječno dovodilo u toku 2023. godine okvirno oko 240-290
m3/h deponijskog biogasa. Potrebno je da studija utvrdi da li postoji još mogućnosti za ekstrakciju deponijskog gasa, novi uslovi za priključenje biotrnova, kao i ukupne pragove isplativnosti pokretanja biogasne energane - navedeno je.

Projektni zadatak za izradu atudije izvodljivosti za projekat pretvaranja biogasa u električnu energiju na sanitarnoj deponiji Livade je urađen u skladu sa zakonodavstvom Crne Gore i dobrom praksom izrade bankabilnih studija.

- Projektni zadatak traži od obrađivača studije izvodljivosti, da analizira predviđeni prostor u okviru deponije Livade sa sanitarnim kadama, u skladu sa Planom zaštite, da obradi ukupan planirani kapacitet odlaganja komunalnog otpada selektiranog ili neselektiranog u m3, brzinu popunjavanja sanitarnih kada sa komunalnim otpadom, uticaj reciklaže
neselektiranog otpada, mjere protiv-požarne zaštite i zaštitu životne sredine, kao i mjere koje se očekuju kroz novi Zakon o upravljanju otpadom - navodi se.

Prema Zakonom definisanim ciljevima, najmanje 50% ukupne količine prikupljenog otpadnog materijala, kao što su staklo, papir, metal i plastika, treba pripremiti za ponovnu upotrebu i reciklažu do 2030. godine, dok je u istom periodu potrebno pripremiti za ponovnu upotrebu najmanje 70% neopasnog građevinskog otpada. Zakon takođe predviđa obezbijeđivanje uslova u kojima će količina biološko razgradivog komunalnog otpada koji se odlaže na deponiju dostići nivo od 35% od ukupne mase biološko razgradivog otpada proizvedenog u 2010. godini.

- Studija izvodljivosti mora da predvidi obezbjeđivanje dovoljne količine tehničke vode za sve namjene, kao i vodu za ljudsku upotrebu. Takođe, treba da analizira način rada na deponiji, razmotri i predloži eventualno dodatnu potrebnu opremu za odvijanje normalnog procesa rada na predviđenom prostoru, kao i da ispita da li se sa svih sanitarnih kada može komercijalno prikupljati deponijski gas i da studijom procjeni nove razvojne kapacitete i nove kade - piše u pozivu.

Mora se analizirati i izvršiti procjena potrebnog broja radnika za normalno odvijanje procesa, kao i procjenu potrebniih finansijskih sredstava za izgradnju.

- Crna Gora je svojim zakonodavstvom regulisala pitanje izgradnje, odlaganja komunalnog otpada, preuzimanja proizvedene električne energije iz deponijskog biogasa kao obnovljivog izvora energije. Projektni zadatak traži da obrađivač u potpunosti razjasni smanjenje uticaja kogeneratorskih postrojenja na efekat staklene bašte i smanjenje uticaja na klimatske promjene - navodi se.

Kako je dalje ocijenjeno, obrađivač studije izvodljivosti mora obraditi posebnu pažnju na sadržaj gasa, njegovu dinamiku ispuštanja, sva prethodna istraživanja, zabilježene vrijednosti protoka i kvaliteta deponijskog gasa, ispravnost postojećeg sistema, dati mjere za unapređenje kaptacije i aspiracije deponijskog gasa.

Pored same izrade studije od, očekuje se da ona mora da razmotri dovoljan broj priključaka i opreme za tehničku vodu i protiv požarnu zaštitu objekata. Takođe, obrađivač treba da definiše opremu potrebnu za kogeneracijsko sagorijevanje deponijskog biogasa, trafostanicu, ukupne građevinske i infrastrukturne radove.

Treba da procijeni i potrebne količine goriva i maziva za potrebe rada budućeg kogeneracijskog postrojenja i troškove održavanja.

- Obrađivač studije treba da izradi planiranu dinamiku i potrebna investiciona sredstva za implementaciju postrojenja
za proizvodnju električne energije iz deponijskog biogasa, ali i da planira radnu snagu za ukupan proces i definiše kvalifikacionu strukturu. Treba da izvrši i proračunate prihode koji će nastati sagorijevanjem deponijskog biogasa na
deponiji Podgorica u slučaju realizacije projekta - naznačeno je između ostalog i javnom pozivu.

Rok za dostavljanje ponuda je 12. avgust do 13.30, a više informacija pogledajte OVDJE.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

09.09.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Kreće tender za dionicu auto-puta od Smokovca do Tološa - Izgradnja će koštati do 200 mil EUR

Danas krećemo sa tenderom za idejni projekat obilaznice oko Podgorice, odnosno dionice autoputa od Smokovca do Tološa, najavio je predsjednik Vlade Milojko Spajić. Riječ je o saobraćajnici dužine od 10 kilometara, vrijednost tendera je 830.000 EUR plus PDV, dok je vrijednost projekta između 180 do 200 mil EUR. - Ona će da povezuje Smokovac i koridor koji ide ka sjeveru, sa koridorom koji ide prema zapadu, odnosno sa brzom cestom koja je

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.