NavMenu

Je li održiva gradnja podno ulcinjskih bedema - Skela pod vodom, trga i pristaništa ni na vidiku

Izvor: Vijesti Utorak, 24.01.2023. 08:11
Komentari
Podeli
Projektovani izgled Velike skele (Foto: Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom)Projektovani izgled Velike skele
Gradilište na Velikoj skeli ispod Starog grada u Ulcinju potpuno je poplavljeno usljed velikog nevremena praćenog jakim južnom vjetrom i ogromnim talasima, što je prouzrokovalo novi zastoj u izvođenju radova.

Tako je novo nevrijeme otvorilo staru dilemu - da li je na tom prostoru, od ukupno 4.600 kvadrata, održiva izgradnja trga, odnosno pristaništa sa zelenim pojasom uz stijene, klupama, rasvjetom…

- Prostor trga projektom se definiše ortogonalnim rasterom popločanja, velikim poljima oko 4x4 metra koja dodatno naglašavaju pravougaoni oblik i veličinu trga. Na mjestu promjene pravca, raster se usitnjava i omogućava funkcionalno komponovanje polja pločnika, klupa i zelenila. Iz ravni trga, uklapajući se u osnovni raster, podižu se tri dinamične grupacije denivelisanih polja, tribine koje ublažavaju udar talasa i predstavljaju zanimljiviju alternativnu klasičnom tipu sjedjenja poput stolica, klupa, ležaljki - piše u projektu parternog uređenja Velike skele.

Realizaciji tog projekta, prije početka izvođenja radova, kategorično su se protivili iz Opštine, Društva prijatelja Starog grada, a mještani su pisali i peticiju i sakupili više od 200 potpisa. Svi oni upozoravali su "da bi prvo jače nevrijeme napravilo haos od planiranog parternog uređenja". Smatrali su da je milion eura, koje investitor - JP za upravljanje morskim dobrom planira da uloži u uređenje skele, pametnije uložiti u neke druge projekte, prije svega u osposobljavanje Kaceme, izradi kvalitetnih navoza za izvlačenje barki...

Bivši sekretar za komunalne poslove Adnan Alibegu ranije je kazao Vijestima da Ulcinju ne treba još jedan invalidni projekat, poput Kaceme koja je, kako je naveo, apsolutno nefunkcionalna.

Međutim, tadašnji koordinator JP za opštine Ulcinj i Bar, a sada predsjednik Opštine Ulcinj Omer Bajraktari, kazao je svojevremeno da bi grad kroz realizaciju milionskog projekta uskoro mogao dobiti prvi granični prelaz na moru, koji bi vjerovatno bio privremenog karaktera.

Projektom parternog uređenja Velike skele - pristaništa u zoni morskog dobra, predviđeno je i postavljanje tri tipska objekta servisnog karaktera.

Predsjednik NVO Društvo prijatelja Starog grada Ismet Karamanaga u početku je i sam je bio protiv realizacije tog projekta.

- Međutim, prije nego što su počeli radovi na uređenju, pozvali su nas nekoliko da prisustvujemo zajedničkoj sjednici sa predstavnicima JP, Opštine i izvođača radova, kompanije Erlang. Ubijedili su nas u njihove dobre namjere i mi smo pristali nadajući se da će biti mnogo toga dobrog na skeli, kojoj je zaista trebalo sređivanje - napisao je Karamanaga na Fejsbuku prije deset dana, prije nego je počelo nevrijeme i poplavljena skela.

On je i tada upozorio da su radovi u zastoju skoro mjesec, kada je naišao prvi jači jugo.

- Čini mi se da se od tada mnogo toga promijenilo. Naravno, razumijemo i praznike i potrebu da se slavi, ali sve to predugo traje jer više tu nema ni mašina ni radnika - napisao je Karamanaga.

Dodao je da je pristanište "danas potpuno razoreno sa piramidama od iskopanog materijala".

Od kako je počelo nevrijeme, more je povuklo skoro cijeli iskopani materijal, a kamenje je već na plaži.

- Kako će da spriječe talase? Kada smo imali zaštitni zid na sredini skele, mogli smo da priđemo i fotografišemo. Sada se ne može prići jer veliki talas kad se razbije, voda ide i do dvadeset metara uvis, a skela nam liči na uzoranu ledinu - kazao je Karamanaga.


Obrada površine trga, kako je predviđeno projektom koji je izradio podgorički studio Synthesis, u većem dijelu je od štampanog betona, ali se uz more, kao prelaz ka postojećim kamenim blokovima, pojavljuju polja popločana kamenom. Na taj način se pojas uz more pomalo izdvaja od prostora trga kao obalna promenada.

Uz stijene ispod Starog grada planirano je formiranje zelenog pojasa, zone sa niskim autohtonim rastinjem koje ne zahtijeva previše njege, te nekoliko stabala borova i maslina koji obezbjeđuju hladovinu i obogaćuju ambijent.

Bilo je planirano da radovi na parternom uređenju Velike skele budu okončani za 120 dana. Radovi su počeli u prvoj polovini oktobra.

U međuvremenu, u kompaniji Erlang potvrđeno je Vijestima da su već na samom početku izvođenja radova konstatovana značajna nepoklapanja stvarnog stanja na terenu sa izrađenim projektom, u dijelu betonske podloge šetališta.

- Rezultat konstatovanih nepravilnosti jeste prolongiranje rokova, kao i iznalaženje novog tehničkog rješenja za betonsku podlogu šetališta. U novom tehničkom rješenju, iskopani materijal sa skele može se iskoristiti - naveli su.

U JP za upravljanje morskim dobrom, prije Nove godine Vijestima je rečeno da radovi teku u skladu sa previđenom dinamikom i da su za sada u roku predviđenih termina.

Imajući u vidu stvarno stanje na terenu, međutim, nemoguća je misija okončati radove u predviđenom roku od 120 dana.

Toga su svjesni i u Erlangu.

- … Sve sa ciljem da se nova jedinična cijena buduće pozicije svede na minimum, s obzirom da transport materijala, u okolnostima kakve su na terenu, zauzima značajnu stavku u formiranju cijene, dok će rokovi izvođenja budućih radova biti minimalni, kako se ne bi ušlo sa njihovim izvođenjem u turističku sezonu - pojasnili su.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Energija, Saobraćaj

Nove cijene goriva: Benzin skuplji dva, dizel jeftiniji jedan cent

Cijene benzina od sjutra će biti skuplje dva, dok će cijena eurodizela biti niža jedan cent, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva. Cijena lož ulja ostaće nepromijenjena. Kao je navedeno, eurosuper 98 i 95 poskupiće dva centa i koštati 1,68, odnosno 1,64 EUR za litar. Eurodizel će biti jeftiniji cent i tokom dvije naredne sedmice koštati 1,48 EUR. Cijena lož ulja zadržaće se na 1,45 EUR. Saglasno odredbama uredbe o

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.