NavMenu

Ne postoji način da država obuzda rast inflacije

Izvor: Pobjeda Utorak, 26.07.2022. 07:59
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay.com/PublicDomainPictures)
Korijene inflacije sa kojom se suočavamo treba tražiti prije svega u ubacivanju novca u ekonomske sisteme tokom kovid pandemije, kada realne ekonomske aktivnosti nije bilo. Na to su se nadovezali problemi u lancima snabdijevanja izazvani pandemijom i ratom u Ukrajini, koji su rezultirali nestašicama i dodatno uticali na rast cijena - kazao je za Pobjedu istraživač na Institutu za strateške studije i projekcije (ISSP) dr Milika Mirković.

Ono što je u Crnoj Gori dodatno uticalo na povećanje cijena je, kako objašnjava Mirković, povećanje zarada koje nije bilo praćeno povećanjem produktivnosti. Prema posljednjim podacima Monstata, potrošačke cijene u junu ove u odnosu na isti period prošle godine u prosjeku su više za 13,5%. Mirković navodi da je najveći uticaj na godišnju stopu inflacija imao rast cijena hrane i bezalkoholnog pića od 7,9 procentnih poena, prevoza od 2,4, te troškova stanovanja, vode i struje od 15 procentnih poena.

Pojedinačno gledano, grupe koje su najznačajnije uticale na godišnju stopu inflacije su čvrsta goriva sa godišnjom inflacijom od 33,8 odsto, mlijeko, sir i jaja sa 25,8 odsto, usluge smještaja sa 14,9 odsto, ulja i masti sa 36,8 odsto, usluge za održavanje i popravku stanova sa 23,6 odsto, meso sa 14,6 odsto, voće i povrće sa 13. odnosno 29,5 odsto, te šećer i slatkiši sa 20 odsto.

Upitan na koji način to utiče na standard građana, Mirković je kazao da svako povećanje cijena smanjuje njihov standard, jer za isti novac mogu da kupe manje proizvoda i usluga.

- S obzirom na to da je riječ o rastu cijena, prije svega, prehrambenih proizvoda onda ovaj rast ima najviše uticaja na budžet onih domaćinstava koji procentualno najviše svog budžeta troše na hranu, a to su ipak oni sa nižim dohotkom - kazao je Mirković.

Može se očekivati, kako je naveo, da će se inflacija iz EU zone prelivati i na Crnu Goru.

- Prema predviđanjima Evropske centralne banke (ECB), inflacija će u Euro zoni tokom 2022. godine biti u prosjeku na nivou od 6,8 odsto. Najviše će na inflaciju uticati rast cijena energije i hrane, ali i dalje prisutni globalni problemi u lancima snabdijevanja. ECB predviđa da će se tokom 2023. godine inflacija smanjiti na 3,5%. To znači da se u narednih nekoliko kvartala očekuje rast cijena, ali po nešto manjim stopama nego do sada. Projekcije drugih institucija se kreću od 5,3 odsto MMF-a iz aprila ove godine do sedam odsto prema OECD -u - naveo je Mirković.


Smatra da ne postoji način da država obuzda rast inflacije, navodeći da će rast cijena, prije svega, zavisiti od kretanja cijena goriva i hrane koje nabavljamo na svjetskom tržištu. Napominje da ograničavanje cijena određenog proizvoda na dugi rok ne daje pozitivne rezultate te da je to potrebno izbjegavati.

Rekordi u EU

Rekordni nivoi godišnje stope inflacije zabilježeni su i u EU i eurozoni, pod uticajem snažnog rasta cijena energenata i hrane, pokazuju podaci Eurostata. Godišnja stopa inflacije u EU, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), u junu je dostigla rekordnih 9,6%, porastavši 0,8 procentnih poena u odnosu na prethodni mjesec. U eurozone povećana je za pola procentnog poena na 8,6 odsto, što je najviši nivo od kada se podaci prikupljaju. Prema izvještaju Eurostata, inflacija se u ubrzala u 25 članica EU, sa rastom cijena od deset odsto, a usporila samo u Njemačkoj i Holandiji.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

U Crnoj Gori predviđena izgradnja 260 km auto-puteva i oko 200 km brzih saobraćajnica

U Crnoj Gori predviđena je izgradnja 260 kilometara auto-puteva i oko 200 kilometara brzih saobraćajnica. Tako će se u narednom periodu nastaviti intezivne aktivnosti Monteputa na daljoj izradi idejnih rješenja, sa fokusom na dionicu autoputa Podgorica - Bar, kao i kreiranja neophodnih preduslova za uključivanje preostale saobraćajne infrastrukture u Prostorni plan Crne Gore. Kako je saopšteno nakon prve sjednice Savjeta za javne

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.