NavMenu

NBS: Referentna kamatna stopa povećana na 2,5%

Izvor: eKapija Četvrtak, 09.06.2022. 16:20
Komentari
Podeli
(Foto: ColorMaker/shutterstock.com)
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je da poveća referentnu kamatnu stopu za 50 baznih poena, na nivo od 2,5%, navodi se na portalu NBS.

Istovremeno, odlučeno je da koridor kamatnih stopa Narodne banke Srbije ostane nepromijenjen tako da stopa na kreditne olakšice iznosi 3,5%, a stopa na depozitne olakšice 1,5%.

- Donoseći odluku o daljem pooštravanju monetarnih uslova, Izvršni odbor je prije svega imao u vidu da je nastavak konflikta u Ukrajini uticao na produbljivanje energetske krize na globalnom nivou, dalji rast cijena primarnih poljoprivrednih proizvoda i industrijskih sirovina, kao i na produžavanje otežanog funkcionisanja međunarodnih lanaca snabdijevanja - navedeno je na sajtu.

U uslovima kontinuiranog jačanja inflatornih pritisaka na globalnom tržištu, Izvršni odbor je procijenio da je potrebno dodatno pooštriti domaće monetarne uslove. To je neophodno kako bi se ograničili sekundarni efekti na inflaciona očekivanja i dalji rast inflacije na domaćem tržištu, čemu Narodna banka Srbije, pored ostalih mjera, doprinosi i održavanjem relativne stabilnosti kursa dinara prema evru.

Kako se navodi, inflacija u Srbiji, kao i u većini drugih zemalja, nastavila je da se kreće uzlaznom putanjom i u aprilu je iznosila 9,6% međugodišnje, od čega je oko dvije trećine doprinosa i dalje poticalo od cijena hrane i energije.

Rast uvozne inflacije odrazio se i na rast bazne inflacije (ukupna inflacija po isključenju cijena hrane, energije, alkohola i cigareta).

Ipak, bazna inflacija, koja je u aprilu iznosila 5,5%, i dalje je dosta niža i od bazne inflacije u uporednim zemljama regiona i od domaće ukupne inflacije.

Navodi se da je pored očuvane relativne stabilnosti deviznog kursa, "važan faktor niže i stabilne bazne inflacije jesu i srednjoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora, koja su nastavila da se kreću u granicama cilja Narodne banke Srbije".

U skladu sa srednjoročnom projekcijom iz maja, trebalo bi da inflacija u drugoj polovini ove godine ima opadajuću putanju, a njeno vraćanje u granice cilja očekujemo u drugoj polovini naredne godine.

- Izvršni odbor procjenjuje da će rast svjetskih cijena primarnih proizvoda, energenata, kao i viša uvozna inflacija, još neko vrijeme vršiti inflatorne pritiske, nakon čega se očekuje njihovo postepeno slabljenje - istaknuto je.

Pored toga, trebalo bi da dolazak nove poljoprivredne sezone rezultira smanjenjem cijena voća i povrća sa sadašnjih visokih nivoa.

S obzirom na geopolitička dešavanja i eskalaciju konflikta u Ukrajini, znatno je povećana i neizvjesnost u izgledima globalnog privrednog rasta, a "dodatno jačanje inflatornih pritisaka na međunarodnom nivou uticalo je na revizije naviše projekcija inflacije za veliki broj zemalja i zaoštravanje njihovih monetarnih politika".

Tako je Sistem federalnih rezervi u maju nastavio ciklus povećanja referentne kamatne stope (ukupno za 75 baznih poena u ovoj godini), na raspon 0,75–1,0%, uz odluku da u junu započne smanjenje svog bilansa stanja. Izvjesno je da će i u narednim mjesecima Sistem federalnih rezervi dodatno pooštravati monetarne uslove. Pored toga, i Evropska centralna banka je u martu, u uslovima jačih inflatornih pritisaka od očekivanih, odlučila da dodatno smanji obim kvantitativnog popuštanja tokom drugog tromjesečja, a krajem maja je najavila da bi početkom trećeg tromjesečja mogla da obustavi neto kupovinu aktive i započne s povećanjem kamatnih stopa. Zaoštravanje monetarnih uslova pomenutih vodećih centralnih banaka i povećana neizvjesnost na globalnom nivou mogli bi da doprinesu povećanoj opreznosti međunarodnih portfolio investitora, koji određuju tokove kapitala prema zemljama u usponu. Pored toga, Izvršni odbor je imao u vidu i da su svjetske cijene primarnih proizvoda i energenata bile izrazito volatilne prethodnih mjeseci i da se i dalje nalaze na znatno višem nivou nego početkom godine, vršeći pritiske u pravcu daljeg rasta proizvođačkih i uvoznih cijena. Nakon uvođenja dodatnog paketa sankcija Rusiji, kojim je obuhvaćen i uvoz nafte u Evropsku uniju iz Rusije, svjetska cijena nafte je, nakon pada u aprilu, ponovo povećana.

Prema procjeni Republičkog zavoda za statistiku, rast bruto domaćeg proizvoda je u prvom tromjesečju iznosio 4,4% međugodišnje. Posmatrano s proizvodne strane, rast su vodili uslužni sektori i industrija, a posmatrano s rashodne strane - privatna potrošnja i fiksne investicije.

Takođe, na rast bruto domaćeg proizvoda u prvom tromjesečju uticalo je i povećanje zaliha, dok je doprinos neto izvoza bio negativan, i to prvenstveno zbog rasta uvoza energenata.

Istaknuto je da i pored visokog stepena neizvjesnosti, "Narodna banka Srbije očekuje nastavak rasta privrede i u narednom periodu i procjenjuje da će realan rast bruto domaćeg proizvoda u ovoj godini biti u rasponu 3,5-4,5%, što je zbog nepovoljnijih ocjena izgleda globalnog privrednog rasta nakon izbijanja konflikta u Ukrajini, a prije svega nižeg očekivanog rasta zone evra i zemalja regiona, niži rast za 0,5 procentnih poena od očekivanog početkom godine".

Pod pretpostavkom da neće doći do dodatnog zaoštravanja geopolitičkih tenzija i prekida u snabdijevanju gasom na globalnom nivou, u srednjem roku projekcija rasta bruto domaćeg proizvoda Srbije zadržana je u rasponu 4–5% godišnje.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Energija, Saobraćaj

Nove cijene goriva: Benzin skuplji dva, dizel jeftiniji jedan cent

Cijene benzina od sjutra će biti skuplje dva, dok će cijena eurodizela biti niža jedan cent, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva. Cijena lož ulja ostaće nepromijenjena. Kao je navedeno, eurosuper 98 i 95 poskupiće dva centa i koštati 1,68, odnosno 1,64 EUR za litar. Eurodizel će biti jeftiniji cent i tokom dvije naredne sedmice koštati 1,48 EUR. Cijena lož ulja zadržaće se na 1,45 EUR. Saglasno odredbama uredbe o

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.