NavMenu

KLM: Samo zajedno možemo sačuvati planetu

Izvor: eKapija Petak, 24.06.2022. 07:26
Komentari
Podeli

(Foto: Promo)
Putovanja su neodvojivi dio savremenog života i više se ne postavlja pitanje da li ona treba da postanu održivija, već samo kako to postići. Avio-industrija koristi oko 300 miliona tona goriva godišnje i odgovorna je za dva do tri odsto ukupne emisije CO2. Glavni uzročnik ovolikoj emisiji je korišćenje fosilnih goriva, a to se može i mora promijeniti. KLM zna kako.


Šta je KLM?

KLM Royal Dutch Airlines je najstarija avio-kompanija na svijetu koja i dalje leti pod svojim prvobitnim imenom. Danas KLM ima dva dnevna leta na relaciji Beograd-Amsterdam, a koliko je Beograd važna destinacija za holandsku avio-kompaniju govori i činjenica da je prvi let za našu prestonicu KLM imao još 1931. godine - u pitanju je bio let za Bataviju (današnja Džakarta) koji je išao preko Lajpciga, Budimpešte i Beograda.

KLM je deo avio-grupe Air France - KLM, koja je već 16 godina zaredom lider avio-industrije u oblasti održivog poslovanja. Godine 2019. ova grupa je za 30% smanjila emisiju CO2 po putniku po pređenom kilometru, dok je za 31% smanjila količinu otpada koji se ne reciklira (u poređenju s 2005). Takođe je za 43% smanjila zagađenje bukom i značajno kompenzovala svoj karbonski otisak (Air France je u 2019. zasadio preko 160.000 stabala širom svijeta, dok je KLM u okviru projekta CO2ZERO obezbijedio sredstva za sadnju preko 1.000 hektara tropske prašume u Panami).

(Foto: Promo)

Sada grupa ide korak dalje - radi na razvoju i redovnoj upotrebi održivog avio-goriva (SAF - sustainable aviation fuel). SAF je najmoćnije oružje za smanjenje emisije CO2 u avijaciji.


Šta je SAF i zašto je on toliko važan?

Održivo avio-gorivo je mlazno gorivo napravljeno isključivo iz obnovljivih izvora, kao što su korišćeno jestivo ulje, drvni ostaci ili sintetički kerozin. SAF može da zamijeni obično fosilno gorivo ili da mu se doda bez ikakvih modifikacija motora, a razlikuje se od običnog bio-goriva, jer njegova proizvodnja ne dovodi do krčenja šuma ili smanjenja proizvodnje hrane. SAF je danas najvažniji činilac u borbi za održiviju avio-industriju. Upotreba SAF-a može smanjiti emisiju ugljen-dioksida za čak 80%!

Januara 2021. KLM je imao prvi putnički let na održivo sintetičko gorivo u istoriji avijacije (gorivo proizvedeno na bazi ugljen-dioksida, vode i obnovljive energije sunca i vjetra). Danas KLM na svim letovima iz Amsterdama koristi 0,5% SAF-a.

(Foto: Promo)

Zašto je ovo naša zajednička borba?

Avio-industriji je potrebno oko 300 miliona tona mlaznog goriva godišnje, a trenutni udeo SAF-a u korišćenom gorivu je samo 0,1%. Danas je glavni izazov izgraditi industriju održivog avio-goriva kako bi ono moglo da se nađe u masovnoj upotrebi. Ova industrija je još u povoju i susreće se sa dva glavna problema - nedovoljnom proizvodnjom (ne postoji dovoljno fabrika) i visokom cijenom (trenutno je proizvodnja SAF-a četiri puta skuplja od proizvodnje fosilnog kerozina).

Da bi se smanjila emisija CO2, različite industrije i kompanije moraju da rade zajedno, jer se samo tako može stimulisati potražnja, a time i proizvodnja i dostupnost SAF-a. Zbog toga je Air France - KLM grupa pokrenula Korporativni SAF program, koji kompanijama pruža priliku da aktivno podstaknu prelazak sa fosilnog goriva na SAF i tako smanje ekološki otisak sopstvenih poslovnih putovanja.


Kako funkcioniše Korporativni SAF program?

Air France - KLM izrađuje vašoj kompaniji godišnji izvještaj o tome koliku emisiju ugljen-dioksida su izazvala kompanijska putovanja. Potom vaša kompanija određuje godišnji doprinos koji će biti uložen u nabavku i upotrebu održivog avio-goriva. Na kraju dobijate zvanični godišnji izvještaj o konkretnom doprinosu kompanije održivijoj budućnosti.

(Foto: Pixabay.com/Hans Braxmeier)

Udruživanjem brendova možemo poslati snažnu poruku o važnosti održivog poslovanja. Postanite dio zajednice koja menja način na koji ćemo letjeti i mijenja svijet oko nas na bolje.

Postanite pionir u održivoj avijaciji i letite KLM-om bez griže savjesti!

Za detaljnije informacije možete se obratiti Jeleni Banac, KLM direktoru prodaje za Srbiju, Crnu Goru i Sjevernu Makedoniju na adresu jelenabanac@airfrance.fr

Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Uskoro nastavak radova na obilaznici oko Rožaja - Za drugu fazu izgradnje 8 mil EUR, raspisan tender

Izgradnja obilaznice oko Rožaja uskoro bi mogla biti nastavljena, pošto je Uprava za saobraćaj raspisala tender za preostale radove u okviru druge faze izgradnje ove saobraćajnice. Za ovaj posao opredijeljeno je 6,6 mil EUR bez, odnosno oko 8 miliona sa uračunatim PDV-om. Ponude se dostavljaju najkasnije do 23. maja do 10 sati. Ponuđeni rok za završetak radova ne može biti kraći od 350 ni duži od 450 kalendarskih dana od uvođenja

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.