Ministarstvo ekonomskog razvoja izradilo je Strategiju razvoja turizma Crne Gore 2022-2025. godine s Akcionim planom, u kojoj se navodi da se ista odnosi na četvorogodišnji period zbog efikasnijeg strateškog planiranja razvoja turizma u uslovima izmijenjene realnosti, shodno aktuelnoj pandemiji i drugim potencijalnim izazovima.
Strategija predstavlja krovni strateški dokument, kojim su prepoznate mogućnosti daljeg razvoja turizma, vodeći računa o načelima održivosti, usklađenosti, potencijalima, razvojnim potrebama i zahtjevima privrede, domaćeg i inostranog tržišta.
Dokument koji je Vlade CG
usvojila krajem marta ove godine juče je objavljen i na sajtu Vlade, a u njemu se, između ostalog ističe da turizam predstavlja stratešku privrednu granu crnogorske ekonomije.
- Do 2020. godine, koju karakteriše pojava pandemije COVID-19, u sektoru turizma je iz godine u godinu bilježeno povećanje broja turista i noćenja, investicija, i u konačnom ostvarenih prihoda - navedeno je.
Kroz Akcioni plan za 2022. godinu, za postizanje operativnih ciljeva predviđen je utrošak u iznosu 27.047.673 EUR, od čega se 88,74% sredstava (24.002.583 EUR) odnosi na investicione projekte planirane u okviru Kapitalnog budžeta za 2022. godinu; 7,39% (2.000.090 EUR) iz tekućeg budžeta za 2022. godinu i 3,87% (1.045.000 EUR) iz donatorskih izvora (Interreg IPA CBC Italija-Albanija-Crna Gora, Interreg Med Program, kao i drugi potencijalni donatorski izvori).
- Za realizaciju okvirnog plana za period 2023-2025. godine, prema sada dostupnim informacijama, potrebno je obezbijediti 5.176.000 EUR iz Budžeta Crne Gore, što znači da ukupna potrebna sredstva za
realizaciju Strategije razvoja turizma Crne Gore 2022-2025. godine, iznose 32.223.673 EUR - navodi se u pomenutom strateškom dokumentu.
Kako bi se daljim razvojem turizma obezbijedilo povećanje zaposlenosti, podizanje životnog standarda stanovništva,
uravnoteženiji regionalni razvoj, ali i unaprijeđenje globalne prepoznatljivosti zemlje, Vlada Crne Gore se opredijelila za kontinuirani održivi razvoj turizma, sa fokusom na efikasno korišćenje resursa, uz promociju Crne Gore kao održive, inkluzivne, zelene i pametne turističke destinacije.
- U kreiranju strateškog pristupa, važno je poštovati i ustavno određenje da je Crna Gora ekološka država, kao i okvir dat usvajanjem Nacionalne strategije održivog razvoja Crne Gore do 2030. godine, kojom su obuhvaćeni principi održivosti iz Agende Ujedinjenih nacija - pojašnjeno je.
Podvlači se da je za postizanje boljih rezultata u sektoru turizma,
neophodna diverzifikacija proizvoda i usluga. Turizam, kao dominantna razvojna grana Crne Gore, od ključnog je značaja za ostvarenje ekonomske stabilnosti.
- Može se konstatovati da je neophodno preduzeti aktivnosti na unapređenju ponude i razvoju turističkih proizvoda i usluga, prije svega u opštinama na sjeveru, ali i u centralnom regionu Crne Gore, kako bi se stvorile pretpostavke za smanjenje sezonalnosti u poslovanju i regionalne neujednačenosti razvoja na nivou države.