NavMenu

Rekordna 2021. je uvertira za geotermalni bum

Izvor: Balkan Green Energy News Srijeda, 22.09.2021. 12:43
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Elena Yakusheva/shutterstock.com)Ilustracija
Investicije u geotermalnu energiju ove godine trebalo bi da dostignu rekordnih milijardu dolara, a prognoza je da će do 2026. godine iznositi 3 mlrd US, piše za Balkan Green Energy News Vladimir Spasić. Analiza kompanije Rystad Energy pokazala je da bi dobijanje litijuma iz geotermalnih voda moglo da generiše dodatno interesovanje za geotermalne resurse.

Broj geotermalnih bušotina za proizvodnju električne energije premašio je ove godine prvi put cifru od 200, a Rystad Energy očekuje da će broj dostići 500 do 2025. godine. Između 2015. i 2020. izbušeno je oko 1.100 geotermalnih bušotina, ili u prosjeku 180 godišnje.

Ukupni instalirani kapaciteti za proizvodnju električne energije iz geotermalne energije mogli bi da dostignu 36 GW do 2030, navodi se u analizi.

Očekuje se da će broj aktivnih bušotina za korišćenje geotermalne energije premašiti 10.000 do kraja decenije, što će rezultirati ukupnim instalisanim kapacitetom od 36 gigavata (GW) do 2030. Većina ovog kapaciteta biće u funkciji između 2025. i 2030.

Da li će ciljevi za sektor geotermalne energije biti ispunjeni ili ne, zavisi od razvoja novih tehnologija, poput poboljšanih geotermalnih sistema (eng. enhanced geothermal systems - EGS) i naprednih geotermalnih sistema (eng. advanced geothermal systems - AGS), koji će geotermalne resurse učiniti pristupačnijima, saopštio je Rystad Energy.

Korišćenje geotermalne energije za daljinsko grijanje sve više dobija na značaju, a Evropa i Kina su dva glavna tržišta. Austrija je već najavila planove za ulaganje 1,2 mlrd USD u geotermalno daljinsko grijanje između 2020. i 2050. godine, Holandija planira da izradi 20 bušotina godišnje za daljinsko grijanje između 2020. i 2025. i 40 godišnje u periodu između 2026. i 2030.

Dodatno interesovanje za geotermalnu energiju moglo bi da dođe iz namiere da se iskoristi postojeća naftna i gasna infrastruktura, kao i zbog ekstrakcije litijuma, koji donosi veći povraćaj investicije u poređenju sa tradicionalnom upotrebom geotermalne energije, navodi se u saopštenju kompanije Rystad Energy.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

15.04.2024.  |  Saobraćaj, IT, Telekomunikacije

Olakšica za vozače: Uz elektronsku naplatu putarine, uskoro bez zadržavanja na putevima u Srbiji

Vozačima u Crnoj Gori, uskoro će biti dostupna mogućnost da sa sopstvenim tag uređajem elektronski plaćaju putarinu kako u Crnoj Gori tako i na cestama u Srbiji, što će značiti manje zadržavanje i brži protok saobraćaja. Kako za portal Kolektiv me objašnjava Ana Palibrk iz preduzeća Monteput, riječ je platfortmi Toll for all (T4A) – Putarina za sve, koja podrazumijeva da se sa jedinstvenim tag uređajem može putovati kroz više

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.