NavMenu

Istraživači dobili prozirno održivo drvo sa ekstraktom narandžine kore

Izvor: gradjevinarstvo.rs Četvrtak, 06.05.2021. 14:31
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Tyler Olson/shutterstock.com)Ilustracija
Drvo se kao građevinski materiijal koristi od davinina. Naučnici širom svijeta bavili su se drvenom građom u cilju stvaranja njenih boljih karakteristika. Činjenica je da je drvo podobno i poželjno za korišćenje ne samo zbog dostupnosti već i zbog toga što je prirodan čvrst materijal. Pisalo se o tome da se mijenjanjem molekula može dovesti do toga da drvo postane prozirno, da svijetli u mraku, da grije i sl.

Naučnici sa švedskog Kraljevskog tehnološkog instituta KTH bave se ovom tematikom već neko vrijeme. Prvo prozirno drvo napravili su još 2016. godine. Taj proces je tekao tako što se lignin odvajao od materijala. To je ostavljalo prazne pore, koje je tim ispunjavao sintetičkim polimerima kako bi materijal dobio snagu i prozirnost. Istraživanja su otišla korak dalje i pronašli su ekološki prihvatljiviju zamenu u monomeru napravljenu od komponente iz kore citrusnog voća koja se naziva limonen. Dobijena je potpuno održiva verzija prozirnog drveta.

Vodeća autorka studije, doktorandkinja Céline Montanari rekla je da je novi limonenski akrilat napravljen od otpada, kao što su kore od narandže, koji nastaje u industriji sokova i može se reciklirati. Ovaj monomer limonen akrilata korišćen je za popunjavanje praznih pora u drvetu, pružajući mu odličnu optičku propusnost od 90% pri debljini od 1,2 mm i izuzetno nisko magljenje od 30%.

Karaktersitike su nadmašile prethodne verzije i dale snagu od 174 MPa i elastičnost od 17 GPa što omogućava primjenu materijala u izgradnji većih konstrukcija.

Sudeći po istraživačima od njega se mogu praviti pametni prozori, služiti za osvjetljenje i skladištenje toplote, što se nadovezuje na prethodne studije koje su se bavile drvenom građom. Jedna od možda najzanimljivijih mogućnosti primene jeste drveni laser. Profesor Lars Berglund rekao je da su ispitali kuda ide svjetlost i šta se događa kada udari u celulozu i došli do zaključka da svjetlost prolazi ravno kroz drvo i čini materijal prozirnim. Dodao je da se dio svjetlosti lomi i raspršuje pod različitim uglovima i daje dobre efekte u primjeni kod osvjetljenja.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Industrija

Vračar: Ponuda za zakup Željezare nezadovoljavajuća, sve zainteresovane kompanije mogu aplicirati za pregovarački postupak

Predstavnik Komisije ispred Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Miro Vračar saopštio je da je ponuda švajcarske kompanije 8B Capital S.A. za zakup pogona Čeličane i Kovačnice, u sklopu nikšićke Željezare nezadovoljavajuća. Ta kompanija se jedina prijavila na drugi međunarodni javni poziv. Vračar je, nakon razmatranja ponude, kazao da što se tiče švajcarske kompanije, niti postoji bankarska garancija niti uplata depozita i da moraju

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.