NavMenu

Tehnologija i kriptoivalute: Rudarenje Bitkoina troši više struje nego cijela Argentina

Izvor: BBC News na srpskom Četvrtak, 11.02.2021. 09:44
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay / MichaelWuensch)
Bitkoin godišnje koristi više električne energije nego cijela Argentina, navodi se u analizi Univerziteta Kembridž.

"Rudarenje" za kriptovalutu zahtijeva energiju i teške računarske proračune za verifikaciju transakcija.

Istraživači sa Kembridža kažu da troši oko 121,36 teravat-sati (TWh) godišnje - i vjerovatno će tako ostati osim ako vrijednost valute ne padne.

Odluka kompanije za električna vozila Tesla da ulaže velika sredstva u Bitkoin izazvala je kritike da na taj način podriva sopstvenu opredijeljenost ka zaštiti životne sredine.

Vrijednost valute ove nedelje dostigla je rekordnih 39.550 EUR, posle saopštenja kompanije Tesla o kupovini Bitkoina u vrijednosti od oko 1,5 milijardi, kao i da će u budućnosti prihvatiti ovu digitalnu valutu za plaćanje. Ali porast cijene daje još veći podsticaj rudarima Bitkoina da pokreću sve više mašina.

Kako se cijena povećava, tako se povećava i potrošnja energije, prema Majklu Rauču, istraživaču iz Kembridž Centra za alternativne finansije, koji je koautor mrežnog alata za generisanje ovih procjena.

- Zapravo je dizajnirano da Bitkoin troši toliko električne energije - rekao je Rauč za BBC-ijev podkast "Tek Tent". To se neće promijeniti u budućnosti, osim ako cijena Bitkoina značajno ne padne.

Internetski alat rangirao je potrošnju električne energije Bitkoina iznad Argentine (121 TWh), Holandije (108,8 TWh) i Ujedinjenih Arapskih Emirata (113,20 TWh) - i postepeno se približava potrošnji Norveške (122,20 TWh).

Energija koju koristi mogla bi da napaja sve kotlove koji se koriste u Velikoj Britaniji 27 godina, navodi se u izvještaju.

Studija sugeriše i da bi količina električne energije koju svake godine troše uvek uključeni, ali neaktivni kućni uređaji samo u SAD mogli da napajaju čitavu Bitkoin mrežu godinu dana.

Rudarenje Biktoina

Da bi "iskopali" Bitkoin, računari - često specijalizovani - povezani su na mrežu kriptovaluta. Njihov zadatak je verifikacija transakcija između onih koji trguju Bitkoinom.

Ovaj proces uključuje rješavanje jednačina, koje, iako nisu sastavni dio verifikacije kretanja valute, predstavljaju sigurnosnu prepreku da niko lažno ne uređuje globalni zapis svih transakcija.

Kao nagradu, rudari povremeno dobijaju male količine Bitkoina u nečemu što se često upoređuje sa lutrijom. Da bi povećali profit, ljudi često povezuju na mrežu veliki broj rudara - čak i čitava skladišta puna njih.

To troši ogromnu količinu električne energije jer računari, manje-više, neprestano rade na rješavanju jednačina.

Alat Univerziteta u Kembridžu procjenjuje ekonomski životni vijek svjetskih rudara bitkoina i pretpostavlja da sve mašine za rudarenje bitkoina širom svijeta rade sa različitim efikasnostima.


Uzimajući prosječnu cijenu električne energije po kilovatsatu (0,05 dolara) i energetske potrebe mreže Bitkoin, tada je moguće procijeniti koliko se električne energije troši u bilo kom trenutku.


Ekološka zagonetka

- Bitkoin je bukvalno antiefikasan - objasnio je Dejvid Džerard, autor knjige Attack of the 50 Foot Blockchain.

- Dakle, efikasniji rudarski hardver neće pomoći - samo će se takmičiti sa drugim efikasnim rudarskim hardverom.
To znači da se upotreba energije Bitkoina, a samim tim i proizvodnja ugljen-dioksida, samo spiralno okreće. Veoma je loše što se sva ova energija bukvalno troši na lutriji.

Cijena Bitkoina u ponedeljak je naglo porasla pošto je kompanija Tesla najavila ulaganje. Ali komentatori kažu da se ulaganje kosi sa prethodnim ekološkim stavom kompanije za proizvodnju električnih automobila.

- Ilon Mask je poništio mnogo toga dobrog što je uradio na promociji energetske tranzicije - rekao je Džerard.

- Ovo je vrlo loše... Ne znam kako može da se izvuče iz ovoga. Tesla je 2020. godine dobio 1,5 milijardi dolara subvencija za zaštitu životne sredine, od para poreskih obveznika. A sada je promijenio stav i i potrošio 1,5 milijardi dolara na Bitkoin, koji se uglavnom kopa električnom energijom koja se dobija iz uglja. Treba ispitati subvenciju koju je dobio."

Džerard predlaže i uvođenje poreza na ugljenik na kriptovalute kako bi se uravnotežio dio negativne potrošnje.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Energija

Data saglasnost na projekat povećanja energetske efikasnosti u domaćinstvima

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost za projekat povećanja energetske efikasnosti u domaćinstvima. Ministar energetike i rudarstva, Saša Mujović, objasnio je da povećanje energetske efikasnosti znači ekonomičnije i racionalnije korišćenje resursa. - Povećanje energetske efikasnosti možemo doživjeti kao značajno sredstvo kako da smanjimo naše mjesečne izdatke po osnovu utrošene električne energije - rekao je Mujović.

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.