NavMenu

Zbog globalnog zagrijevanja tropske šume bi umjesto uklanjanja ugljen-dioksida iz atmosfere mogle početi da ga proizvode

Izvor: Energetski portal Subota, 16.01.2021. 10:31
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Sunny Forest/shutterstock.com)Ilustracija
Rast temperatura tokom sljedećih nekoliko decenija mogao bi prouzrokovati da kopneni ekosistemi Zemlje – uključujući kišne šume - počnu umjesto uklanjanja ugljenika iz atmosfere da počnu da ga oslobađaju.

Koliko dobro ekosistem može da pomogne u smanjenju emisija ugljen-dioksida, zavisi od temperature. To je zato što živa bića imaju optimalan opseg temperature na kojoj mogu pravilno da funkcionišu. Ako se u tom sistemu nešto poremeti – stvari kreću po zlu.

Ketrin Dafi sa Univerziteta u Severnoj Arizoni je zajedno sa svojim kolegama pokazala "krivu zavisnosti" od temperature kod biljaka koja predviđa reakcije na promjene temperature za svu kopnenu vegetaciju na Zemlji. Model su izgradili koristeći podatke FLUXNET-a, globalne mreže meteoroloških senzora koji nadgledaju razmjenu ugljenika u ekosistemima.

Za biljke, porast temperature može dovesti do nižih stopa fotosinteze. S obzirom na to da biljke tokom disanja oslobađaju ugljen-dioksid, postoji mogućnost da ekosistemi postepeno umjesto da smanjuju skladištenja gasova sa efektom staklene bašte pređu na proizvodnju.

Rezultati tima pokazuju da bi se prekretnica, u kojoj se svi kopneni sistemi pretvaraju u izvore ugljenika, mogla dostići u narednih 20 do 30 godina.

- Sve biljke na Zemlji skupljaju oko 30% cjelokupnog ugljenika koji mi emitujemo, pa ako se to više ne bude događalo, može se stvoriti neka neizdrživa stopa rasta klimatskih promjena - kaže Dufi.

Šta se u stvari dešava? Biljke tokom procesa fotosinteze apsorbuju CO2 i stvaraju kiseonik, a u tom procesu prednjače tropske kišne šume koje apsorbuju više ugljen-dioksida od bilo kog drugog ekosistema na zemlji.

Ova svojevrsna "pluća svijeta" geografski su locirana u Južnoj Americi, Aziji, Africi i Australiji.

S obzirom na to da čine izdašan izvor resusrsa kao što su drvo i minerali, često su nekontrolisano iskorišćeni što predstavlja ozbiljan problem i jedan je od glavnih uzroka globalnog zagrijevanja i promjene klime.

- To je povratna sprega gdje biljke uzimaju manje ugljenika, otpušta se više ugljenika u atmosferu, dolazi do više zagrijevanja i tako dalje… - objašnjava Dafi.

Dejvid Galbrejt sa engleskog Univerziteta u Lidsu, podržao je istraživanje.

- Informacije do kojih su došli daju veoma koristan doprinos formiranja preciznije projekcije i rješenja za budućnost - kaže on.

Podsjetimo, u periodu između 2000. i 2013. godine izgubljeno je područje netaknutih ekosistema veličine Meksika. Istraživači objašnjavaju da ovo ima ozbiljne posljedice po globalni biodiverzitet i na ljude koji se oslanjaju na prirodne resurse.

Studija UN-a koja je objavljena septembra prošle godine otkriva poražavajuće činjenice – svjetske vlade nisu postigle nijedan od 20 ciljeva koje su postavile za očuvanje biodiverziteta do 2020. godine.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Energija, Saobraćaj

Nove cijene goriva: Benzin skuplji dva, dizel jeftiniji jedan cent

Cijene benzina od sjutra će biti skuplje dva, dok će cijena eurodizela biti niža jedan cent, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva. Cijena lož ulja ostaće nepromijenjena. Kao je navedeno, eurosuper 98 i 95 poskupiće dva centa i koštati 1,68, odnosno 1,64 EUR za litar. Eurodizel će biti jeftiniji cent i tokom dvije naredne sedmice koštati 1,48 EUR. Cijena lož ulja zadržaće se na 1,45 EUR. Saglasno odredbama uredbe o

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.