NavMenu

Internet trgovina u BiH bilježi rast tokom 2020. - Najviše porasli prodaja hrane i kozmetike

Izvor: Klix Ponedjeljak, 02.11.2020. 16:18
Komentari
Podeli
(Foto: vasabii/shutterstock.com)
Iako je pandemija donijela padove u svim oblastima društva u BiH, značajan rast ipak bilježe onlajn trgovine. Građani u BiH su u 2020. godini kupovali putem interneta daleko više nego ranije, a u najvećem procentu hranu i kozmetiku.

Već početkom godine, odnosno uvođenjem restriktivnih epidemioloških mjera, stanovništvo se okrenulo online kupovini iz udobnosti svojih domova. Situaciju na terenu najbolje poznaju u Olx-u, centralnom kupoprodajnom mjestu u BiH u onlajn svijetu sa više od 600.000 korisnika mjesečno, a koji su se za Klix osvrnuli na stanje internet trgovine u 2020. godini.

Nova šansa za trgovce

- Značajan rast onlajn prodaje i kupovine je motivisan različitim uzrocima. Ponuđači kod kojih je bio osjetan pritisak potražnje, retail i prodaja roba široke potrošnje, u onlajn kanalu su prepoznali priliku za rasterećenjem kapaciteta u maloprodaji. Dodatna sigurnost radnika ali i kupaca je takođe popularizovala onlajn prodaju u ovom smislu. S druge strane, mnoštvo trgovaca je padom posjete ili potpunim zatvaranjem fizičkih prodajnih mjesta alternative potražilo u onlajn kanalu. To je velikom broju njih omogućilo virtuelni kontakt s postojećim i novim kupcima i tržištima - kazala je Aida Raonić, PR i brend menadžerka olx.ba.

U 2020. Olx bilježi porast profesionalnih trgovaca od otprilike 25% u odnosu na prošlu godinu. Porast onlajn trgovine, govori Raonić, donijela je i povećanje potražnje za uslugama ekspresne kurirske dostave, prenosi bl-portal.com.

- Najveće promjene su se desile ulaskom novih vrsta ponuđača na Olx prevashodno roba široke potrošnje, hrane i pića, kozmetike, suplemenata u ishrani, sportske opreme, bicikala i skutera. Iako su kategorije automobila i nekretnina doživjele nagli pad početkom pandemije, njihova ponuda i potražnja su se već tokom ljetnih mjeseci stabilizovale i vratile u statistike lanjskog prosjeka - rekla je Raonić.

Zanimljivo je da su građani BiH putem Olx.ba u procentu od 91% kupovali više hrane i pića nego prošle godine. Potom je porasla i kupovina kozmetičkih proizvoda za 37%, te lijekova bez recepta za 31%.

Ponuda traženih proizvoda

Kod jedne trećine poslodavaca putem paltforme Olx.ba promet je porastao u 2020. godini, što nije daleko od udjela prodavaca kojima je promet pao za 40%. Porast prometa najviše bilježe oni prodavači koji su ponudili proizvode koji su traženi u vrijeme krize, a to su mobilni uređaji, zaštitna oprema, sportska oprema, zemljišta i nekretnine van gradova i slično.

Skoro trećina kupaca u BiH je kupovala više nego inače tokom pandemije, pokazuju podaci Olx.ba, dok polovina kupaca smatra da će ubuduće kupovati onlajn više nego ranije.

- Najveći porast novih onlajn kupaca je zabilježen u segmentima hrane i pića, odjeće i elektronike. Posebno je zanimljiva kategorija hrane i pića jer skoro svi koji su ikada kupovali hranu onlajn, to su počeli raditi u toku pandemije korona virusa - navode iz Olx.ba.

Promjene u svijetu kupoprodaje koje je donijela pandemija mogle bi imati veliki uticaj na budućnost. Kako se čini iz istraživanja Olx.ba, i kupci i trgovci vjeruju da će i nakon krize ostati posvećeni onlajn trgovini.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Energija

Data saglasnost na projekat povećanja energetske efikasnosti u domaćinstvima

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost za projekat povećanja energetske efikasnosti u domaćinstvima. Ministar energetike i rudarstva, Saša Mujović, objasnio je da povećanje energetske efikasnosti znači ekonomičnije i racionalnije korišćenje resursa. - Povećanje energetske efikasnosti možemo doživjeti kao značajno sredstvo kako da smanjimo naše mjesečne izdatke po osnovu utrošene električne energije - rekao je Mujović.

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.