NavMenu

Naučnici u Francuskoj grade vještačko sunce - Najkompleksniji građevinski poduhvat današnjice za proizvodnju čiste energije (VIDEO)

Izvor: Jutarnji list Srijeda, 29.07.2020. 09:07
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay.com/Chen Yunyu)
Na jugu Francuske u utorak je počelo sklapanje najkompleksnije mašine u istorije naše civilizacije - ITERA, koje će trajati narednih pet godina, piše Guardian.

Riječ je o 20 mlrd EUR teškom naučnom projektu kojim se žele simulirati procesi koji se odvijaju unutar Sunca, tj. kojim se želi omogućiti stvaranje energije uz pomoć nuklearne fuzije, a koja bi, nadaju se naučnici, u budućnosti mogla biti komercijalno iskoristiva. Riječ je o neograničenom izvoru čiste energije, ali za koji naša civilizacija proteklih 60 godina nije našla način da ga iskoristi zbog velikih tehničkih izazova koje takav poduhvat zahtijeva.

Kako je još prije pet godina pisala naučna novinarka Tanja Rudež, tokom reakcije fuzije, što je proces spajanja jezgara lakih atomskih elemenata, oslobađa se velika količina energije. Primjera radi, pri fuziji svega pet grama materije dobije se energije koliko i izgaranjem 60 tona vrlo kvalitetnog uglja.

- Fuzija je siguran izvor energije na neograničenoj skali - rekao je novinarki tada portparol ITER-a Rober Arno. Za razliku od fisije, odnosno cijepanja atomskih jezgra, što je temelj nuklearki, ali i atomskih bombi, kod fuzije nema opasnosti od nekontrolisane reakcije. Drugim riječima, nije moguć scenario kao u Černobilju. Kod energije dobijene fuzijom, nema dugoživućeg radioaktivnog otpada, a nema ni emisije ugljen dioksida.

Da bi se sastavio 23.000 tona težak reaktor u centru ovog projekta, u njega će se ugraditi milioni raznih komponnti, među kojima i više od 3.000 tona superprovodljivih magneta i više od 200 kilometara superprovodljivih kablova, a sve to biće smješteno na ekstremno niskim temperaturama od -269 stepeni Celzijusa. Ukratko, riječ je o najkompleksnijem "građevinskom" poduhvatu današnjice.

Početak faze sastavljanja mašine obilježili su i francuski predsjednik Emanuel Makron i japanski premijer Šinzo Abe, čija zemlja učestvuje u ovom projektu sa Evropskom unijom, SAD, Ujedinjenim Kraljevstvom, Kinom, Indijom, Južnom Korejom i Rusijom.

- Verujem da će ovakve inovacije biti ključne u borbi protiv klimatskih promjena i u izgradnji društva u kojem nema pretjeranih emisija ugljen dioksida - kazao je Abe.

- Ako omogućimo korišćenje čiste energije, biće to čudo za našu planetu. Ali, morate biti svjesni da će sastavljanje ove mašine biti izuzetno složen proces tokom kojeg moramo biti precizni kao švajcarski sat - rekao je glavni direktor projekta ITER Bernar Bigo.

Kada ITER bude dovršen 2025. godine počeće prvi eksperimenti, a do 2035. godine trebalo bi da bude gotova i gradnja reaktora DEMO, snage 3 gW, koji će proizvoditi električnu energiju. Krajnji je cilj da do 2050. godine pomoću fuzije počne i komercijalna proizvodnja energije.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

22.04.2024.  |  Industrija

Početak gradnje glavnog prostrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Podgorici očekuje se u septembru

Kraj trećeg kvartala, a to je septembar je novi rok za početak gradnje glavnog prostrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Direktor Vodovoda Aleksandar Nišavić kaže da je toku finalizacija glavnog projekta posrtojenja te da očekuju da će do kraja ovog mjeseca biti revidiran. - Nakon što projekat bude revidovan sledeći korak je održavanje javne rasprave i dobijanje dozvole za gradnju od nadležnih institucija. To je nešto što

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.