NavMenu

Unapređenje poslovanja na sjeveru Crne Gore - Drvoprerađivači u Plavu teško do koncesija na šume, Bijelom Polju nedostaje otkupna stanica

Izvor: eKapija Četvrtak, 18.06.2020. 14:07
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Kletr/shutterstock.com)Ilustracija
U Plavu i Bijelom Polju u toku je relaizacija značajnih projekata koji imaju značajan uticaj, ne samo na razvoj tih opština, već i na razvoj cijele Crne Gore, zaključeno je tokom posjete predsjednika Privredne komore Crne Gore (PKCG) Vlastimira Golubovića ovim opštinama.

Kako je saopšteno iz PKCG, u analizi poslovanja za Plav navodi se da je završne račune za 2019. godinu predalo 80 preduzeća, što je 18,4% više u odnosu na 2018. godinu.

- Najviše ih je u trgovini, uslugama smještaja i ishrane, saobraćaja i skladištenja, te prerađivačkoj industriji. Preduzeća sa teritorije opštine Plav u 2019. godini iskazali su ukupan prihod od 6,6 mil, a dobit od 0,5 miliona. Neto rezultat privrede Plava u 2019. godini iznosio je 300.000 EUR.

Predsjednik opštine i prvi čovjek lokalnog parlamenta dijele ocjenu da je Plav na putu razvoja, te da je za dalji razvoj ključna realizacija dva projekta.

- Riječ je o izgradnji magistralnog puta Plav-Dečani i revitalizaciji Plavskog jezera koje je simbol opštine. Magistralni put vrijedan 20 mil EUR sa tunelom značiće otvaranje naše opštine prema Kosovu, doprinijeće proizvodnim i trgovinskim relacijama te valorizaciji turističkih potencijala planine Bogećivica koja je osam mjeseci pod snijegom. Mi izgradnju puta zovemo projektom vijeka - rekao je predsjednik opštine Mirsad Barjaktarović.

Predsjednik PKCG Vlastimir Golubović ocijenio je da navedeni projekti imaju i širi značaj.

- Vaši projekti doprinose razvoju cijele naše zemlje i siguran sam da ćete dobiti podršku države za njihovu realizaciju - rekao je Golubović.

Privrednici su ukazali na izazove sa kojima se sreću u poslovanju. Drvoprerađivači su potencirali nedostatak drvne sirovine zbog nemogućnosti dobijanja koncesija u konkurenciji sa velikim firmama. Veliki dio šume na ovom području potpada pod nacionalni park, a ostatak najčešće dobijaju veći drvoprerađivači iz drugih opština. Zbog izostanka sirovine nijesu im primamljivi krediti koji se nude kroz mjere podrške ekonomiji.

- Tražimo model da Plavljani koriste plavske šume - zahtjev je privrednika.

Podršku imaju od organa lokalne samouprave, koja se zalaže za izmjenu zakonske regulative u ovom pravcu.

Drvoprerađivači traže, između ostalog, da im se drveće izvaljeno usljed prirodnih uticaja dodijeli kao sirovina za njihovu djelatnost.

Predstavnici poslovne zajednice smatraju da je u Crnoj Gori potrebno subvencioniranje nerazvijenih opština, po uzoru na Njemačku ili Austriju. Razvoj startapova mogao bi da se pomogne njihovim oslobađanjem od poreza u prvim godinama poslovanja.

Golubović je istakao da bi privrednici lakše mogli do koncesija ukoliko se udruže u klaster. Drvoprerađivače Plava je pozvao da se aktivno uključe u rad Odbora udruženja šumarstva, drvoprerađivačke i grafičke industrije Privredne komore.

(Foto: Shutterstock/Adam Radosavljevic)

Bijelo Polje za primjer

Bijelo Polje je opština sa povoljnim poslovnim ambijentom što dokazuje i BFC sertifikat koji su dobili prvi u Crnoj Gori.

- Realizujemo 136 projekata u našoj opštini. Intenzivno unapređujemo poslovni ambijenta i u prilog tome govori što smo opštinske takse sveli sa 64 na svega 14 - istakao je predsjednik Opštine Petar Smolović u razgovoru sa delegacijom Privredne komore i predstavnicima poslovne zajednice Bijelog Polja.

Smolović je ukazao da je Ekonomski savjet Opštine značajan činilac u donošenju odluka koje se tiču privrednika.

Kriza je, navodi on, uzdrmala opštinu, ali je ona i dalje finansijski stabilna. Da bi umanjila posljedice korona krize na lokalne privrednike, donijela je 11 mjera podrške. Među njima je i oslobađanje ugostiteljskih objekata od taksi na terase do kraja godine.

Drvoprerađivači su tokom sastanka istakli da su zbog korona-virusa i poremećaja na tržištu nezavidnoj situaciji. Da bi kompanija Pelengić stavila u funkciju proizvodnje peleta novu drobiličnu mehanizaciju, neophodna im je trafostanica koja prostornim planom nije predviđena u njihovoj poslovnoj zoni, saopštio je njen predstavnik Goran Radović.

Hasan Ramović iz preduzeća Put Gross, smatra da poljoprivreda na području Bijelog Polja ima snažan razvojni potencijal, ali je neophodno da postoji otkupni centar koji bi voće i povrće sa ovog područja plasirao ka drugim regijama i inostranstvu. Sa tim se saglasio Nermin Bećirović, potpredsjednik Opštine.

- Poljoprivreda je uz turizam strateška grana razvoja Bijelog Polja. Svjesni smo da nikad nije bio veći agrobudžet, ali to ne znači mnogo ako ne postoji otkupni centar – smatra Bećirović.

Hilmija Franca iz kompanije Mesopromet, izrazio je zahvalnost za mjere podrške ekonomiji tokom korona-krize, te ocijenio da će treći paket biti kvalitetan podsticaj razvoja proizvodnje i privrede u cjelini. Neđeljko Jeremić iz firme Lu Monte, založio se za smanjenje poreza na turističke usluge sa 21 na sedam odsto, za hotele svih kategorija.

Džemal Ećo iz preduzeća Drvex, ocijenio je velikim problemom sjevera iseljavanje stručne radne snage, dok Nemša Omerhodžić iz Mercator International smatra da država treba da stimuliše privredu tako što će u prvim godinama preuzimati plaćanje doprinosa na zarade novozaposlenih.

Privrednici su naglasili da Bijelom Polju nedostaju tapetari, grafičari, stolari, vodoinstalateri i brojne druge zanatlije a rješenje vide u podsticajima koje nudi dualni sistem obrazovanja.

Siva ekonomija je i na ovom sastanku ocjenjena kao jedan od glavnih izazova za privrednike.

Potpredsjednica Komore Ljiljana Filipović smatra da veći broj privrednika koji su predali finansijske izvještaje za 2019, u odnosu na prethodnu, ukazuje na pozitive pomake u borbi protiv sive ekonomije. Ona je prenijela privrednicima Bijelog Polja zaključke sa nedavno održane sjednice OU turizma i ugostiteljstva Privredne komore u kojima se između ostalog traži utvrđivanje datuma otvaranja granica za turiste i dodatni napori da se zadrži stručna radna snaga.

Predsjednik PKCG pozvao je poljoprivredne proizvođače ovog kraja da se registruju, te najavio da će uskoro moći da plasiraju proizvode preko komorskog projekta Agroberza.

U Bijelom Polju, prema podacima Poreske uprave, završne račune podnijelo je 885preduzeća, 21,2% više nego 2018. godine. Najviše ih je u trgovini, stručnim, naučnim i tehničkim djelatnostima, prerađivačkoj industriji, građevinarstvu i uslugama smještaja i ishrane. Privredni subjekti sa teritorije opštine Bijelo Polje u 2019. godini iskazali su ukupan prihod od 296 mil EUR, 12,4% više nego 2018.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Građevina, Saobraćaj

Za sanaciju dva mosta na magistralnom putu Bar-Ulcinj preko 2 mil EUR

Uprava za saobraćaj ponovo je raspisala tendere za sanaciju dva mosta na magistralnom putu Bar - Ulcinj. Vrijednost radova za rekonstrukciju mosta Kruče zadržala se na 1,44 mil EUR sa uračunatim PDV-om. Most Kruče nalazi se na magistralnom putu Bar - Ulcinj, na km 16+200. Kako se može vidjeti u glavnom projektu sanacije, za čiju izradu je bio zadužen Projectman iz Podgorice, nakon analize mogućih rešenja sanacije mosta Kruče, a

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.