NavMenu

ECB: Privreda evrozone se i dalje suočava sa ozbiljnim prijetnjama

Izvor: Tanjug Srijeda, 27.05.2020. 08:14
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay.com/geralt)Ilustracija
Ekonomija evrozone se i dalje suočava sa ozbiljnim prijetnjama iako su kreatori politika preduzeli mjere bez presedana za borbu protiv pandemije korona virusa, upozorava Evropska centralna banka (ECB).

Duboka recesija izložila je finansijski sistem novim rizicima i pogoršala postojeće prijetnje, navodi ECB u objavljenom Izveštaju o finansijskoj stabilnosti 19-članog bloka.

Taj pritisak na banke, kako se dodaje, mogao bi da sputa njihove kapacitete da podrže ekonomski oporavak, prenosi agencija "Blumberg".

Znatno veći dug, slabija profitabilnost banaka i krhkost tržišta i dalje će opterećivati region dok se zemlje budu polako vraćale u normalu, piše u dokumentu ECB-a.

Povećana je vjerovatnoća da će doći do korporativne docnje u servisiranju dugova i pada cijena nekretnina, što je ključni rizik za ovaj sektor.

"Blumberg" podsjeća da je juče Evropska agencija za bankarstvo upozorila da se zajmodavci mogu suočiti s udarom od 315 mlrd EUR na nivo njihovog kapitala zbog gubitaka po osnovu kredita i rasta rizične aktive u njihovim bilansima.

U izvještaju se apostrofira da će se političari i centralni bankari suočavati s problemima i u narednim godinama, uprkos mjerama monetarne podrške i državne potrošnje vrijednim nekoliko biliona evra, jer još uvijek puno toga zavisi od razvoja pandemije i da li će ponovo morati da uvode restriktivne mjere.

- Problemi bi mogli da nastanu ako recesija bude dublja nego što se očekivalo, što bi primoralo vlade da izdvoje veća sredstva za pomoć, a viši nivoi dugova mogli bi da "ponovo rasplamsaju pritiske na ranjivije države - navodi ECB.

Izvještaj pokazuje da se javni dug među državama članicama evrozone povećao na 103% BDP-a sa prošlogodišnjeg nivoa od 86 procenata, usljed mjera podrške privredi i građanima i pada poreskih prihoda.

Istovremeno se upozorava da bi privredni pad ovog bloka mogao da iznosi čak 12%.

Problem održivosti duga, ECB je već pokušala da riješi reši povećanjem programa kupovine aktiva u iznosu od 750 mlrd EUR, nakon što su prinosi na obveznice naglo porasli u zemljama s većim teretom duga, posebno u Italiji.

Centralna banka evrozone je priznala da će ultraniske kamatne stope, koje je u ranijim izvještajima označila kao potencijalni izvor finansijske nestabilnosti - sada vjerovatno trajati duže. Zajedno sa padom cijena aktiva, to predstavlja rizik po profitabilnost banaka, a "znatno bi mogla da bude oslabljena i solventnost osiguravača".

U izvještaju se predočava da su kompanije izložene većem riziku od smanjenja kreditnog rejtinga, što bi moglo da im poveća troškove zaduživanja.

Pored toga, ECB smatra da rizik predstavlja i sektor stambenih i poslovnih nekretnina, jer su "visoke procjene imovine prije udara pandemije vjerovatno pogoršale korekciju tržišta".

ECB je zaključila izvještaj pozivom svim akterima za jačanje tržišta kapitala kako bi se pomogao ekonomski oporavak i da bi se monetarni blok lakše uhvatio u koštac sa dodatnim rizicima, poput Bregzita, prenosi "Blumberg".
Komentari
Vaš komentar

Top priče

23.04.2024.  |  Saobraćaj

Biće rekonstruisani svi pružni prelazi od Bara do granice sa Srbijom

U naredne dvije godine svi pružni prelazi od Bara do granice sa Srbijom biće rekonstruisani, saopštio je ministar saobraćaja i pomorstva Filip Radulović. U emisiji "Dobro jutro Crna Goro" kazao je da upravo prelazi na prugama predstavljaju veliki problem kada je riječ o bezbjednosti u željezničkom saobraćaju . - Podaci su, nažalost, alarmantni. U zadnjih šest godina došlo je do 319 vanrednih događaja, od čega 21 sa smrtnim

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.