NavMenu

Ako se temperatura poveća za 4C, moglo bi da nestane čak 85% vinograda

Izvor: Agroklub Petak, 21.02.2020. 11:16
Komentari
Podeli
IlustracijaIlustracija
Grupa istraživača razvila je model za prikupljanje podataka o razvoju 11 najčešćih sorti grožđa na svijetu s projekcijom uticaja klimatskih promjena. Zaključili su da zbog zagrijavanja atmosfere i povećanja emisije izduvnih gasova postoji mogućnost da se temperatura na Zemlji poveća za 2°C, što bi imalo direktan uticaj na čak 56% vinskih regiona na svetu. Ako se temperatura poveća za 4°C, nestalo bi čak 85% vinograda.

Očekuje se da će bijela sorta ugni blanc (poznata i kao trebbiano toscano) izgubiti 76% područja pogodnog za uzgoj, a rizling 66%, piše Guardian.

Da sve ne bude tako crno, umjesto postojećih, druge bi regije postale povoljne za uzgoj vinove loze i proizvodnju vina, kao što su djelovi Velike Britanije, tvrde autori studije koje je predvodio istraživač Ignacio Marales Kastilja (Ignacio Morales Castilla) sa Univerziteta Alkala u Španiji.

Regije u kojima su temperature i tako već visoke, pretrpjeće najveće gubitke, a najviše bi stradao Mediteran. Španija i Italija bi mogle da izgube gotovo 65% svojih vinograda, a vrlo je malo novih teritorija koji bi postale pogodne za proizvodnju vinove loze.

Istraživači istovremeno naglašavaju da se gubici mogu umanjiti promenom sorata grožđa na određenom području. Na primjer, mnoga područja pogodna za pino noir, uključujući Južnu Afriku i Burgundiju, moraće da se prebace na kasne sorte kao što je sirah, monastrel i grenaš, jer mogu bolje podneti topliju klimu, dok bi se rane sorte poput pino crnog i šardonea, mogle uzgajati u severnijim područjima.


Očekuje se da će regije poput Novog Zelanda i sjevernog dijela SAD-a zabilježiti povećanje površina pod vinogradima, od 15% do 100%, zavisno od sorti grožđa.

Kada je riječ o "spasavanju vinograda", presađivanje je skupo. Takođe, postoje i složena pravila u vezi s oznakama vina. Na primjer, naziv "šampanjac" može legalno da se upotrebi samo ako pjenušavo vino dolazi iz regije Šampanj u Francuskoj.

Treba napomenuti da ova studija ima i ograničenja, uključujući činjenicu da se razmatra samo nekoliko od 1.100, pa i više sorti vinskog grožđa.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

17.04.2024.  |  Industrija

Vračar: Ponuda za zakup Željezare nezadovoljavajuća, sve zainteresovane kompanije mogu aplicirati za pregovarački postupak

Predstavnik Komisije ispred Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Miro Vračar saopštio je da je ponuda švajcarske kompanije 8B Capital S.A. za zakup pogona Čeličane i Kovačnice, u sklopu nikšićke Željezare nezadovoljavajuća. Ta kompanija se jedina prijavila na drugi međunarodni javni poziv. Vračar je, nakon razmatranja ponude, kazao da što se tiče švajcarske kompanije, niti postoji bankarska garancija niti uplata depozita i da moraju

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.