NavMenu

Ne postoje dokazi o štetnim efektima 5G mreže - Cilj implementacije kompletna digitalizacija poslovanja

Izvor: RTCG Četvrtak, 23.09.2021. 14:05
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / mohamed_hassan)Ilustracija
Ne postoje dokazi o bilo kakvim štetnim efektima 5G mreže, rekao je profesor na Elektrotehničkom fakultetu dr Enis Kočan. Sva ta zračenja spadaju u nejonizujuća, što znači da ne mogu da izazovu promjenu strukture ljudskog tkiva i ne mogu imati kancerogeno dejstvo. To je neosporno i sva istraživanja to potvrđuju. Kako je nedavno saopšteno, 5G tehnologija u Crnoj Gori trebalo bi da bude puštena u komercijalni rad do kraja naredne godine.

Kočan je gostujući u Jutarnjem programu upozprio da treba biti pažljiv pri izboru izvora informacija o 5G mreži. Tačno je, kaže, da određeni aspekti čine 5G mrežu karaterističnom u odnosu na prethodne.

- Tu je implementacija mnogo većeg broja baznih stanica koje će biti bliže krajnjim korisnicima i otuda bojazan, drugo - prvi put se implementiraju za ove sfrhe frekfencije takozvanih milimetarskih talasa. Oni daju mogućnost mnogo većih brzina podataka i oni će se implementirati samo na manjim rastojanjima reda par stotina metara - kazao je Kočan.

Ističe da do sada ne postoji dovoljan broj naučnih ispitivanja tačnih efekata tih milimetarskih talasa ali to je, kaže, naučna zajendica uzela u obzir.

- Dosadašnja naučna istraživanja su pokazala da nema ni jednog dokaza da postoje ikakvi štetni efekti od ovih opsega - kazao je Kočan.

Ukazuje na velike dobrobiti 5G mreže.

- Ne kaže se džabe da je 5G mreža svih mreža, ona je veliki iskorak u odnosu na sve dosadašnje mreže - kazao je.

Osim krajnjeg korisnika 5G mreža, kako dodaje, ima za cilj industriju, digitalizaciju industrije, privrede, odnosno kompletnu digitalizaciju poslovanja društva.

- Predstavlja otvorenu platformu za pojavu novih servis provajdera, ne samo klasičnih telekomuikacionih operatora i treba naći najbolje modele kako iskoristiti tu platformu, treba je shvatiti kao komunikacioni alat koji daje mnogo više mogućnosti nego sve dosadašnje mreže koji treba da omogući bukvalno četvrtu industrijsku revoluciju i punu implementaciju koncepta interneta stvari, a oblasti primjene su od zdravstva, transporta, pametne poljopriverde, do pametnih gradova. Neslućene su mogućnosti primjene - kazao je Kočan.
Komentari
Vaš komentar

Top priče

18.04.2024.  |  Energija

Data saglasnost na projekat povećanja energetske efikasnosti u domaćinstvima

Vlada je na današnjoj sjednici dala saglasnost za projekat povećanja energetske efikasnosti u domaćinstvima. Ministar energetike i rudarstva, Saša Mujović, objasnio je da povećanje energetske efikasnosti znači ekonomičnije i racionalnije korišćenje resursa. - Povećanje energetske efikasnosti možemo doživjeti kao značajno sredstvo kako da smanjimo naše mjesečne izdatke po osnovu utrošene električne energije - rekao je Mujović.

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.