NavMenu

Obrada zemljišta posle žetve - Kakve mašine odabrati

Izvor: Agroklub Petak, 23.07.2021. 14:30
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Aleksandra Kekić)Ilustracija
Po završetku žetve pšenice, treba razmišljati i o obradi zemlje i pripremi za naredne kulture. Mašine i oruđa za obradu djeluju mehanički na zemljište i pri tome potpomažu biološke, fizičke i hemijske procese u njemu.

Zbog sabijanja gaženjem raznim poljoprivrednim mašinama, kao i prirodnim sabijanjem, zbog djelovanja atmosferskih padavina izboru mehanizacije za obradu strništa treba posvetiti maksimalnu pažnju. Osnovni cilj je postizanje i obnavljanje optimalne strukture zemljišta rahljanjem, mrvljenjem, prevrtanjem i mešanjem, na različitim dubinama i sa različitim intenzitetom delovanja, koju je ono izgubilo nakon ubiranja prethodnog usjeva.

Ako radimo osnovnu obradu za postrnu sjetvu, to uraditi tako da odgovara zahtjevima gajene biljne vrste. Voditi računa o unošenju biljnih ostataka, organskog i mineralnog hraniva nakon žetve predhodnog usjeva.

Primjena mašina/oruđa mora biti pravovremena i ekonomski opravdana, a pri tome težiti da se to radi, ako je moguće, pri optimalnoj vlažnosti zemljišta.

Ako se radi o dopunskoj obradi - ugarenju strništa, primjenjivati oruđa/mašine, koja ostvaruju visok eksploatacioni učinak, uz mogućnost kombinovanja različitih radnih organa. Osnovni ciljevi ovakve obrade su:

- očuvanje vlage u zemljištu, što se postiže presijecanjem uspostavljenih kapilarnih tokova vlage;
- miješanje žetvenih ostataka sa gornjim slojem zemljišta i lakše djelovanje rizosfere;
- stvaranje pogodnih uslova za klijanje, nicanje, a kasnije i suzbijanje korovskih biljaka;
- spečavanje erozionih procesa;
- smanjenje sabijanja zemljišta i
- lakše izvođenje osnovne obrade, kada za to dođe vrijeme.

Za ovu vrstu obrade koristiti oruđa/mašine za obradu bez prevrtanja (redukovana obrada - Reduced tillage ili konzervacijska obrada - Conservation tillage). Bitno obilježje ovih oruđa je da imaju odsustvo potpunog prevrtanja plastice, tako da se biljni ostaci, od prethodnog usjeva, u zavisnosti od dubine rada radnih organa i njihovog djelovanja na zemlju, miješaju u površinskom sloju ili ostaju na površini. Izbjegavati korišćenje plugova, jer s njima nije moguće kvalitetno, (na malu dubinu - do 15 cm), izvesti ovu operaciju, zbog odnosa širine brazde i dubine obrade.

Izbor oruđa zavisi od efekata koje želimo da ostvarimo

Oruđa koja se najčešće primjenjuju za ovu vrstu obrade su: tanjirače, kratke tanjirače, kultivatori, podrivači - gruberi i razrivači. Pogodnija za upotrebu su kombinovana oruđa, koja uz glavne radne organe imaju i dopunske - najčešće rotirajuće valjke različitog prečnika i konstrukcije, čiji je zadatak da izvrše dodatnu stabilizaciju i ravnanje obrađene površine. Tako se omogućava da sjeme korovskih vrsta brže klija i niče.


Svaka vrsta oruđa ima svoje prednosti, ali i nedostatke u odnosu na druge. Važno je pri nabavci ili upotrebi ovih oruđa razmisliti o tome kakve efekte očekujete i šta želite da ostvarite. Raspored radnih organa ovih oruđa u dva, tri ili četiri reda omogućava da se zemljište obradi delimično ili po cijeloj širini horizontalnog profila.

Prednost je što ovakva oruđa imaju veću širinu zahvata, rade na većim brzinama, ostvaruju daleko veću proizvodnost, smanjuju prosječnu potrošnju goriva po hekatru, povećavaju efikasnost i smanjuju eksploatacione troškove. Ovakav način obrade afirmiše nove 3 E sisteme obrade koji promovišu ekološki orijentisanu obradu, a baziraju se na: smanjenu potrošnje energije, smanjenju erozije i redukciji smanjenja emisije štenih gasova.

Ovakav način obrade primjenom maksimalno iskorišćene i adekvatne mehanizacije utiče na smanjenje troškova proizvodnje.

Komentari
Vaš komentar

Top priče

27.03.2024.  |  Turizam, sport, kultura

Otvoreni i zatvoreni i olimpijski bazen, teretana, restoran, SPA centar... - Šta će sve imati budući kompleks akvatik centra u Baru

Kompleks akvatik centra u Baru gradiće se na parceli od preko 18.000 kvadrata, imaće olimpijski bazen, pomoćni bazen, otvoreni baze, te kompezacioni i bazen za dezinfekciju nogu. Uz to, planirani su i dodatni sadržaji koji će dodatno obogatiti ponudu nacionalnog akvatik centra, ali i omogućiti organizaciju velikih sportskih događaja u Baru. Podsjetimo, Opština je raspisala tender za izradu idejnog rješenja, nakon što je nedavno od

Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.